خانه > نوشته های محمدرضا ارین پور, هنر عکاسی, آموزش عکاسی, بیرجند, عکس > چگونه یک تصویر پانوراما بگیرید؟ + نمونه تصاویر پانوراما / How Do You Take A Panoramic Photo (in Persian)

چگونه یک تصویر پانوراما بگیرید؟ + نمونه تصاویر پانوراما / How Do You Take A Panoramic Photo (in Persian)

28 دسامبر 2008 بیان دیدگاه Go to comments

چگونه یک تصویر پانوراما بگیرید؟

تدوین و تصاویر از محمدرضا آرین پور – عضو کانون هنرمندان استان خراسان جنوبی

How Do You Take A Panoramic Photo?

Photos and edited by: M.A. Arianpour


عکس‌های پانوراما به عکس‌هایی گفته می‌شود که معمولاً عرض آن بسیار بیشتر از حد استاندارد عکس‌های عادی هستند و در دنیای دیجیتال معمولاً از به هم چسبیدن چند کادر کنار هم از عکس‌های یک محیط ساخته می‌شوند.

گرفتن عکس‌های پانوراما به تکنیک‌ چندان پیچیده‌ای نیاز ندارد. در اغلب دوربین‌های دیجیتال جدید تنظیمات آماده‌ای برای این نوع عکاسی در نظر گرفته شده است. اما اگر دوربین شما این قابلیت را ندارد، می‌توانید به صورت دستی هم این عکس‌ها را بگیرید.

قلعه بیرجند

تصویر پانورامای قلعه بیرجند- نمای بیرونی (آرین پور) - Birjand Fort

یکی از نکات خیلی مهم برای این‌گونه عکسبرداری این است که حتماً دوربین را به صورت کادر عمودی در دست بگیرید تا فضای بیشتری از بالا و پایین کادر را در اختیار داشته باشید. زیرا اصولاً در دوربین‌های دیجیتال محدودیت چندانی برای تعداد عکس‌های پی‌درپی وجود ندارد و همچنین در پروسه تبدیل امکان حذف بخشی از بالا یا پایین کادر وجود دارد.

در عکاسی پانوراما تجهیزات فنی دارای اهمیت ثانوی بوده و رعایت یک سری نکات هنگام عکاسی اهمیت بیشتری دارد. فرقی نمی کند که از یک مکان زیبای باستانی عکاسی می کنید یا از منظره وسیع یک دشت از بالای کوه ، قواعد عکاسی پانوراما در همه موارد ثابت است.

تصویر پانوراما قلعه بیرجند - نمای داخلی

تصویر پانورامای قلعه بیرجند - نمای داخلی (آرین پور) - Birjand Fort

وقتی یک منظره ۳۶۰ درجه را در یک سطح دو بعدی جا می‌دهیم، برای بازسازی لبه ساختمانها یا خط الراس کوهها باید تصاویر کمی تابانده شوند. اگر سوژه مورد نظر به اندازه کافی دور از دوربین باشد این مشکل چندان قابل توجه نیست و براحتی می توان آنرا اصلاح نمود. ولی وقتی اشیائی در جلوی دوربین واقع می شوند، قضیه فرق می کند.

هر گونه تغییر مکان عرضی کوچک دوربین برای این اشیاء تغییرات پرسپکتیو زیادی را ایجاد می‌نماید که در هنگام به هم چسباندن عکسها به هیچ وجه با هم جفت و جور نمی‌شوند.

در این حالت تنها یک راه حل وجود دارد: باید با حذف کردن اشیاء مزاحم واقع در جلوی منظره سعی نمایید تا بهترین عکس از منظره دوردست را ایجاد نمایید. ضمنا کوچک کردن تغییرات مکانی دوربین هنگامی که یک شی در جلوی دوربین واقع می شود به امکان جفت شدن بهتر عکس کمک می کند.

تصویر پانورامای مزار بی بی زینب خاتون-بیرجند (آرین پور)

تصویر پانورامای مزار بی بی زینب خاتون-سربیشه (آرین پور)

در عکاسی پانوراما، فاصله کانونی استاندارد نرمال ۵۰ میلیمتری، زاویه زیادی از منظره روبرو از یک سوژه تقریبا نزدیک به دوربین را نمی پوشاند. این لنز فقط یک بخش کوچک از کل منظره را می‌گیرد. بنابر این اگر بخواهید از کل نمای ۳۶۰ درجه درون تالار یک کاخ یا مسجد قدیمی عکاسی نمایید، با این لنز باید صدها عکس بگیرید.

این کار خیلی وقت گیر و ترکیب آن نیز بسیار سخت می باشد. در چنین حالتی استفاده از یک لنز واید خیلی بهتر است. ولی اگر می خواهید از منظره افق روی یک کوه عکس بگیرید همان لنز نرمال نیز پاسخگو می باشد و با تعداد قابل قبولی عکس می توان تمام منظره اطراف را گرفت.

خوشبختانه حتی دوربینهای دیجیتال با فاصله کانونی متوسط را می توان با یک مبدل زاویه باز یا مبدل چشم ماهی تجهیز نمود. این اتصالات لنز معمولا خیلی گران نیستند و شما برای عکاسی پانوراما مجبور به خرید یک بدنه گران حرفه ای و لنز های زاویه باز نیستید.

تصویر پانورامای روستای ماخونیک (آرین پور) - Makhunik Village

تصویر پانورامای روستای ماخونیک - سربیشه (آرین پور) - Makhunik Village

یکی از مسایل مهم در عکاسی پانوراما یکنواختی عکس می باشد. هر چه غیر یکنواختی بین عکسها کمتر باشد تصویر نهایی دارای هماهنگی و یکپارچگی بیشتری به نظر می رسد. بنابر این یکی از لوازم اساسی برای این نوع عکاسی سه پایه است تا از به هم خوردن و بالا رفتن خط افق در عکسهای مختلف جلوگیری نماید.

با استفاده از سه پایه شما تنها باید دوربین را اندکی بچرخانید و بالا و پایین عسکها بطور اتوماتیک با همدیگر جور می شود. ولی حتی با بهترین سه پایه ها، اگر دوربین نسبت به افق کج باشد، فایده ای ندارد. در این حالت وقتی دوربین را می چرخانید، پرسپکتیوهای غیر هم محور دارید و داشتن یک پانورامای خوب تقریبا غیر ممکن می شود.

در این مورد استفاده از یک وسیله ساده که در بنایی کاربرد دارد می تواند به شما کمک زیادی نماید. با استفاده از یک تراز که روی دوربین قرار داده می شود، می توانید دوربین را نسبت به افق و خط عمودی کاملا تراز نمایید.

تصویر پانورامای روستای سیدان (آرین پور)

تصویر پانورامای روستای سیدان - درمیان (آرین پور)- Seyyedan Village

نکته دیگر در عکاسی پانوراما ،اگر ممکن است زمانی عکس بگیرید که کسی در منظره مورد عکاسی شما در حال راه رفتن نباشد. ولی اگر افراد در عکس نهایی شما دوبار ظاهر شوند مشکل خاصی نیست. ولی اگر در نقطه ای واقع شوند که دو عکس باید به هم بچسبند، بدترین حالت این است که باید آن فرد تنها از یک عکس منتقل شود یا نصف شود. شما نباید تنظیمات دوربین را در بین گرفتن عکسها تغییر دهید.

تغییر دادن  تراز سفیدی یا سرعت شاتر باعث می شود که هماهنگ کردن عکسهای به هم چسبیده غیر ممکن شود. بنابر این اگر ممکن است یک روز بدون ابر و مد تنظیم دستی را برای عکاسی انتخاب نمایید تا تنظیمات و منظره در حین عکاسی ثابت بماند. تا جایی که ممکن است از فلاش استفاده نکنید.

با توجه به نحوه چرخش دوربین شما، اشیاء در عکسهای مختلف سایه های متفاوت ایجاد می‌کنند که باعث عدم هماهنگی و غیر طبیعی شدن عکس شما می شود. شما باید تمام طول و عرض منظره مورد نظرتان را کاملا عکاسی نمایید.

تصویر پانورامای پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی بیرجند (آرین پور)

تصویر پانورامای پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی بیرجند (آرین پور)

روی هم افتادگی بخشی از مناظر در هر عکس اشکالی ندارد و حتی برای نرم افزارهای ساخت عکس پانوراما برای ایجاد هماهنگی کامل بین دو عکس کاملا ضروری می باشد. بعضی از دوربینهای دیجیتال در مد پانوراما بعد از هر عکس، بخشی از قسمت انتهایی عکس قبلی را در نمایشگر نشان می دهند که کار گرفتن عکس بعدی را بسیار ساده تر می کند. ولی اگر دوربین شما چنین امکانی ندارد در هر عکس چیزی از منظره را نشانه قرار دهید تا در عکس بعدی بدانید تا کجای منظره را عکاسی کرده اید.

بهترین حالت این است که حداقل بین یک سوم تا یک چهارم عکس قبلی در عکس بعدی تکرار شود. هر چه سوژه به دوربین نزدیکتر است باید بخش بیشتری از عکس قبلی در بعدی تکرار شود و هر چه دورتر باشد

عکسبرداری پانوراما کاربردهای زیادی دارد از جمله در عکاس صنعتی،هنری ،طبیعت ،تاریخی و…

منبع متن : سایت های راجع به عکاسی پانوراما  1 ، 2


تمام حقوق نوشته ها و تصاویر این تارنما، تحت لیسانس Creative Commons و متعلق به خراشاد میباشد لذا استفاده از تصاویر و نوشته های آن در نشریات, روزنامه ها، سایت ها و وبلاگها, پس از اطلاع نویسنده و یا مدیریت تارنما، تنها با ذکر منبع به همراه درج لینک خراشاد, بلامانع است.

Creative Commons License
Texts, Images, Audio and Video by KhorAshaD is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License


سایر تصاویر عکاس/ Other Photos


نوشته بعدی>> تصاویری از مراسم علم بندان در بیرجند (م. آرین پور)

نوشته قبلی >> بی پولی ویکی پدیا و درخواست کمک! / Support Wikipedia


Advertisements
 1. یک شهروند بیرجندی
  1 ژانویه 2009 در 8:09 ق.ظ.

  سلام
  از نظر اموزش عکاسی برایم جالب بود این موارد را تکرار کنید

  خراشاد:

  درود بر شما .. چشم .. سعی می نماییم که پست های بخش آموزشی را بیشتر کنیم

 2. ...سعيد سعادت جو
  9 ژانویه 2009 در 8:16 ق.ظ.

  با تشكر از جناب آقاي آرين پور.
  باعث افتخار است كه در شهرمان يك چنين استاد عكاسي داريم.
  اميد است به كمك اين سايت بتوانيم بيشتر از اطلاعات و تجربيات شما بهره مند شويم. توفيق روز افزون شما را از درگاه ايزد منان آرزومندم.
  …سعيد
  ضمنا درصورت امكان عكس ها مربوط به مراسم روز تاسوعاي حسيني كه در روستاي خراشاد برگزار شد را بر روي اين سايت قرار دهيد.
  با تشكر

 3. salman
  9 مه 2009 در 8:13 ق.ظ.

  سلام،
  توضیحات نسبتا خوبی بود.
  پیشنهاد می کنم برای دیدن چند تا پانورامای بی نقص از ایران حتما سری به سایت http://www.360cities.com سری بزنید.

 4. محمد
  19 دسامبر 2009 در 9:55 ب.ظ.

  سلام. عکسهای پانورامای شما خوب عکاسی شده اند( به خصوص از لحاظ هم سطح بودن) . فقط فکر کنم یک ضعف در نرم افزارتان هست و آن Smart Blend است. این تکنیک یک قسمت مهم در Rendering نرم افزار پانوراماست که اختلاف Exposure بین عکسها را اصلاح میکند و یک عکس یکنواخت تولید میکند. نفرموده اید از چه نرم افزاری استفاده میکنید؟

  محمد

 5. 29 ژانویه 2010 در 10:58 ق.ظ.

  با تشکر از مطالب آموزنده ای که ارائه دادید.
  فکر میکنم سایت http://www.3dmekanlar.com رو دیده باشید چطور میشه عکس های 360 درجه با فرمت exe تولید کرد.

 6. محمد
  4 مارس 2010 در 12:59 ب.ظ.

  من از نرم افزار اتوپانو استفاده میکنم و بسیار عالی است. با لینک زیر
  http://www.autopano.net/en/
  حتما دانلود کنید و امتحان کنید

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: