خانه > نوشته های محمدرضا ارین پور, بیرجند, جامعه, طبیعت, عکس > تصاویری از قطع غیرقانونی و شبانه 57 اصله درخت در بیرجند / Illegal tree-cutting in Birjand

تصاویری از قطع غیرقانونی و شبانه 57 اصله درخت در بیرجند / Illegal tree-cutting in Birjand

14 دسامبر 2008 بیان دیدگاه Go to comments

تصاویری از قطع غیرقانونی 57 اصله درخت در بیرجند

خیابان معلم، آذرماه 87

تصاویر از محمدرضا آرین پور

Illegal tree-cuting in Birjand

Moa’alem Street, Dec. 2008

Photos by: M.A.Arianpour


بیشتر بدانید:

More:

Birjand


حال چه کسی درختان را قطع نموده؟ کدام سازمان؟ با کدام مجوز؟ … نتوانستیم از خبری که در ذیل آمده ،  مجرم را بیابیم !! … هرچند که متهم ردیف اول آن مشخص است  ! …

مشاهده بفرمایید تصاویر این قلع و قمع را …  دهه ها زمان برده تا به این سن و سال برسند و به یک شب ریشه کن می شوند …


مجرم کیست؟؟

روزنامه خراسان در شانزدهم آذرماه 87 با بررسی این موضوع چنین نوشته است :

یكی از ساكنان خیابان معلم با اشاره به كمبود فضای سبز، خشكسالی ها و مشكلات موجود برای به ثمر رساندن درخت می گوید: قطع آن ها تجاوز به حقوق آیندگان است و نباید به بهانه ساختمان سازی موجود زنده و مفیدی را نابود كرد.

مدیر روابط عمومی شهرداری بیرجند هم توضیح می دهد: مكان درختان، ملك شخصی استانداری است كه در مزایده برنده شده اند و قصد ساخت و ساز دارند اما قطع درخت باید در چارچوب اداری و اخذ مجوز باشد در حالی كه این كار بدون مجوز شهرداری انجام شده است و این مجموعه نیز همان روز درخواست خود را به دادگاه اعلام كرده است.از نظر قانونی قطع 57 درخت بدون اخذ مجوز بوده است.

حجت الاسلام امیری با تاكید بر این مطلب می گوید: موضوع پیگیری قانونی می شود. گاهی شهرداری برای قطع درخت، مجوز نمی دهد.

به گفته وی درختان نیمه شب و دور از چشم نگهبان شهرداری قطع شده و قرار داشتن در ملك شخصی از اهمیت موضوع نمی كاهد و باید روال قانونی كار انجام می شد، شهرداری و سازمان پارك ها پی گیر موضوع هستند و شهرداری حق خود را خواهد گرفت.

روزنامه خراسان در ادامه خاطرنشان می سازد:

یكی از كارمندان روابط عمومی استانداری برای اطلاع رسانی به خبرنگار ما اعلام می كند: تعاونی مسكن استانداری در سپیده كاشانی فعال است و در خیابان معلم زمین ندارد در این محل ساختمانی برای استانداری ساخته می شود كه دفتر فنی از آن مطلع است و می تواند پاسخ دهد.
در تماس خبرنگار ما با دفتر فنی استانداری عنوان شد كه سرپرست آن در سفر است و معاون مدیر كل نیز از این ساخت و ساز و قطع درختان اطلاعی ندارد!!

به ناچار و بعد از تماس مجدد با روابط عمومی استانداری، مشاور حقوقی تعاونی مسكن این مجموعه می گوید: قطع درختان معلم 18 مربوط به این تعاونی مسكن نیست. پروژه 110 واحدی در سراب ساخت و ساز می شود كه حتی یك درخت هم ندارد.

روح ا نجفی تاكید دارد: هر جا درخت قطع می شود می گویند كار تعاونی مسكن استانداری بوده، باید یك جوابیه برای این كار بدهیم!!

و اما قانون چه می گوید:

قانون حفظ و گسترش فضای سبز :

ماده 1: به منظور حفظ وگسترش فضاي سبز و جلوگيري از قطع بي رويه درختان ، قطع هر نوع درخت درمعابر، ميادين ، بزرگراه، پاركها ، باغات ومحل هايي كه به صورت باغ شناخته شوند در محدوده قانوني وحريم شهرها بدون اجازه شهرداري ممنوع است. ضوابط مربوط به چگونگي اجراي اين ماده پس از تهيه توسط شهرداري و تصويب شوراي شهرقابل اجرا است.

ماده4(تبصره1): اراضي مشجر واماكن مسكوني و محل هاي كسب و پيشه وتجارت كه مساحت آن از پانصد متر مربع تجاوز نكند از شمول اين قانون مستثني است. تفكيك قطعات اراضي مشجر و باغات بزرگتر از پانصد متر مربع بارعايت مقررات شهرداري مجاز است ولي قطع درخت در قطعات تفكيك شده به هر مساحت كه باشد بدون تحصيل اجازه طبق مقررات اين قانون ممنوع است.
ماده 6: هركس عالما و عامدا و برخلاف مقررات اين قانون مرتكب قطع و يا موجبات از بين رفتن درختان مشمول آن قانون را فراهم سازد به حبس جنحه اي تا سه سال و پرداخت جزاي نقدي بر حسب نوع و محيط ، سن درخت وموقعيت آن محكوم خواهد شد.

شهرداری بیرجند ، به دنبال این حادثه،  نسبت به درج قوانین و ضوابط قطع درختان در تارنمای خود اقدام نموده است . لذا توصیه می شود ، اگر نیازتان ایجاب می کند ، مطالعه بفرمایید.

بخش اول ، بخش دوم ، بخش سوم


قطع غیرقانونی درختان - بیرجند

قطع غیرقانونی درختان - بیرجند

قطع غیرقانونی درختان - بیرجند

قطع غیرقانونی درختان - بیرجند

قطع غیرقانونی درختان - بیرجند

قطع غیرقانونی درختان - بیرجند

قطع غیرقانونی درختان - بیرجند

قطع غیرقانونی درختان - بیرجند

قطع غیرقانونی درختان - بیرجند

قطع غیرقانونی درختان - بیرجند

قطع غیرقانونی درختان - بیرجند

قطع غیرقانونی درختان - بیرجند

قطع غیرقانونی درختان - بیرجند

قطع غیرقانونی درختان - بیرجند


پی نوشت:

از قرار معلوم، متخلف را شناسایی نموده اند و جریمه :

روزنامه خراسان:

سه دستگاه دولتی به خاطر قطع غیر قانونی ۱۱۲اصله درخت به پرداخت 490 میلیون ریال جریمه مكلف شدند.

رئیس سازمان پارك ها و فضاهای سبز شهرداری بیرجند به خبرنگار ما گفت: در 5 ماه گذشته سه ارگان دولتی 112 اصله درخت را به صورت غیر قانونی در شهر بیرجند نابود كردند كه 57 اصله آن را تعاونی مسكن یك دستگاه و 55 اصله را هم دو دستگاه دولتی دیگر قطع كرده اند.

مهندس انصاری افزود: به ازای قطع غیر قانونی هر درخت، فرد متخلف به كاشت دو برابر درخت و پرداخت جریمه معادل، دو برابر قطع قانونی ملزم می شود كه بر این اساس 224 درخت باید كاشته شود.


خراشاد: امیدواریم همین که می گویند… بشود .. یعنی کاشت 224 درخت ! … به نظرتان چرا رئیس سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری بیرجند نام آن تعاونی مسکن را نیاورده در حالی که بر همه روشن است که مربوط به کدام دستگاهست ! … که می گفتند ما در آنجا زمین نداریم!! … یا دیگری می گفت باید جوابیه بدهیم !


تمام حقوق نوشته ها و تصاویر این تارنما، تحت لیسانس Creative Commons و متعلق به خراشاد میباشد لذا استفاده از تصاویر و نوشته های آن در نشریات, روزنامه ها، سایت ها و وبلاگها, پس از اطلاع نویسنده و یا مدیریت تارنما، تنها با ذکر منبع به همراه درج لینک خراشاد, بلامانع است.

Creative Commons License
Texts, Images, Audio and Video by KhorAshaD is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License


سایر تصاویر عکاس/ Other Photos


نوشته بعدی>> ماخونیک، نگاهی دیگر (م. آرین پور)

نوشته قبلی >> مدل های تنهایی (د. خدادوست) / (Types of Solitude (Persian Poem

Advertisements
 1. یک شهروند بیرجندی
  15 دسامبر 2008 در 6:52 ق.ظ.

  سلام
  از درج این خبر بسیار نارحت شدم برای درختان گریه کردم انگار فرزندم زخمی شده ومرده است روزنامه های استان ما غیر از خراسان ،هیچ مطالب وگزراشی از این قضیه نه نوشتند وحبرآن را سانسورکردند وترسیدند مطالبی بنویسند واظهار میداشتند مارا ………..؟؟؟ .
  در روایات واحادیث وسخنان ائمه اطهار در مورد درخت ودرختکاری واحترام به آن مطالبی زیادی آمده است خود امامان درخت کاری میکردند وکار کشاورزی انجام میدادند .انهایی که این درختان را قطع کردند وآنها که دستور قطع آن را داده اند بر اساس همین روایت ها واحدایث در دنیا واخرت مجازات سختی در انتظارشان خواهدبود .

  خراشاد:

  روزنامه ها و خبرگزاریهای آن منطقه که می ترسند به شدت! … حال اینکه ترسشان به جا هست یا توهم ترس دارند ، بماند! … بر سر همین موضوع حائری زاده ( نماینده 3 دور مجلس که درگذشت و نه خبری زدند از وی و نه یادبودی )، کاملا ترسشان را می شد احساس نمود …. اینها بیشتر به جای اینکه وظیفه خبری خود و وظیفه ای که نسبت به خوانندگان خود دارند را پیگیری نمایند، به دستگاه مجیزگوی سازمانهای دولتی و حکومتی ( فرقی نمی کند چه دولتی و چه جناحی .. مهم این است که حاکم وقت کیست) تبدیل شده و از آنها یک معصوم می سازند ….. درکل انتشار آگهی هایشان برایشان مهم تر از اخبارشان است که آنها هم اکثرا کلیشه ایست… روزنامه خراسان هم به علت سابقه تاریخی اش و جایگاه مهمی که در بین روزنامه های کشور دارد، کمی خیالش از بسته شدن و نانش آجر شدن، راحت است … در نتیجه اقدام می کند به درج این گزارش …
  البته این مشکل همه مطبوعات و خبرگزاریهای کشور است ولی در آن منطقه بسیار شدیدتر …
  جالب است بدانید که برای من خبرهای گنابادنیوز از این روزنامه ها و خبرگزاریها، جذاب تر است … علت هم پیدا شدن حداقل دو خبر یا مقاله ای چالش برانگیز در آنهاست .. که مسئولان آن منطقه را به پاسخگویی به مشکلات مردم وا می دارد…
  …..
  البته آن کسانی که قطع نموده اند این درختان را باید در وجه اول به عقلشان رجوع می نمودند! ( که می فهماند به آنها که در آن منطقه نیمه بیابانی کاشت یک درخت چه مصیبتی دارد و چه میزان زمان و انرژی می برد) .. بعد به احادیث و روایات ..

 2. ناشناس
  15 دسامبر 2008 در 11:31 ب.ظ.

  سلام دوست عزیز
  سایت پر بلاگ اقدام به برگزاری مسابقه وبلاگ نویسی نموده است

  هر ماه به 5 وبلاگ برتر که بیشترین مطلب را داشته اند جایزه ای اهدا خواهد شد

  جوایز به شرح زیر می باشد:

  به 2 نفر اول 2 دومین دات کام اهدا خواهد شد
  به 3 نفر بعد 3 دومین دات آی آر اهدا خواهد شد
  این دامنه ها به نام شخص برنده ثبت خواهد شد
  امکان اتصال دامنه ها با وبلاگ مورد نظر مهیا می باشد
  http://www.You.com http://www.You.ir با این دامنه ها آدرس وبلاگ شما به این صورت نمایش داده می شود
  اسامی برندگان هر ماه در همین صفحه به نمایش گذاشته می شود
  شرکت در مسابقه نیاز به ثبت نام ندارد
  بهترین وبلاگ ها از لحاظ بیشرین به روز رسانی اتوماتیک انتخاب و بررسی می گردد
  امکان برنده شدن چند باره وبلاگ ها وجود دارد و اگر برنده شدید شاید در ماه های بعد هم جزء برندگان باشید
  از همین امروز اقدام به وبلاگ نویسی نمایید تا شما یکی از برندگان ما باشید
  http://www.perblog.ir

 3. 20 دسامبر 2008 در 6:35 ق.ظ.

  سلام
  اگه به این مجازاتی که براشون بریدن، عمل شد، ما رو هم خبر کنید!!

  خراشاد:

  هرچند چشم ما نیز آب نمی خورد .. ولی امیدواریم ..!!

 4. 7 مارس 2009 در 9:14 ب.ظ.

  متن نامه ارسالی اهالی خیایان آیت الله سعیدی بیرجند به شرح ذیل می باشد.

  به :‌ شهرداری محترم بیرجند
  از : ساکنین آخر ۲۰ متری اول مدرس غربی و کوچه آیت الله سعیدی ۱۶
  موضوع : مشکلات کوچه آیت الله سعیدی ۱۶

  با سلام و خسته نباشید احتراماً ، ساکنین انتهای ۲۰ متری اول مدرس غربی به استحضار می رسانند بدلیل نداشتن آسفالت و خاکی بودن کوچه آیت ا.. سعیدی ۱۶ که کوچه پشت قرارگاه تاکتیکی سلمان نیز قرار گرفته است و تردد ماشینهای زیاد باعث گرد و غبار شده و زندگی روزمره را کثیف و آلوده می کند وموجب آلوده شدن مواد غذایی نیز گردیده است و در زمستانها نداشتن جوی و جاری شدن سیلاب باعث گل آلود شدن کوچه و رفت آمد خانوادها بسیار مشکل گردیده است . نظر به اینکه این کوچه در یکی از خیابان های اصلی و در مرکز شهر قرار گرفته است ، خواهشمند است دستور فرمایید هر چه سریع تر کانال کشی ( جوی ) و آسفالت این کوچه را جزء برنامه هایی اجرایی خود قرار دهند .

  از توجه و عنایتی که به حضور ما می رسانید بسیار متشکریم .

 5. ssss
  13 مارس 2009 در 4:47 ب.ظ.

  kodoooom ahmagh goooofte khorasane joooonooobi yani faghat birjand va khorashad?????? han?????

  خراشاد:

  دوست عزیز ، مگر کسی اینجا گفته است خراسان جنوبی یعنی فقط بیرجند و خراشاد؟!! .. چنین مطلبی را در هیچ جای این سایت نمی بینید … نمی دانم منظورتان چیست ولی ما هم به دنبال همچین احمقی می گردیم که چنین تصوری دارد از خراسان جنوبی !! .. یافتید ما را نیز خبر نمایید !!

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: