به مناسبت ماه رمضان / تصنیف ها، خراشاد + عکس


به نام یزدان

امسال برای سومین بار است که ماه رمضان ایران نیستم  و  اولین باریست که آنرا  به تنهایی خواهم گذراند!… و مسلما از آن حال و هوایی که در این ماه بر جامعه ایرانی حاکم می شود، محرومم …  در اینجا، فردا را به عنوان روز اول ماه رمضان اعلام خواهند کرد و احتمالا سه شنبه در ایران، اول ماه رمضان خواهد بود (طبق سنت همه ساله ، همیشه یک روز از دنیای اسلام عقبیم و ساز خود را می زنیم .. !)

بی مناسبت ندیدم که درباره ادعیه یا نواهایی که در این ماه بسیار با گوشمان آشناست ، بطوری که جزئی از فرهنگ روزه داری ما شده، نوشته ای بگذارم به همراه لینکهای تصویری و صوتی آن…  .. و نیز این ماه در خراشاد ….  و در پایان لینکهایی  با عنوان رمضان در فرانسه ، رمضان را به موبایل خود بیاورید ! و  ……

این دهان بستی ، دهانی باز شد: جهت دانلود کلیک کنید

یکی از آنها، شعریست از مثنوی مولوی که استاد شجریان آن را بسیار دلنشین خوانده است … این قطعه معمولا پیش از اذان پخش می شد :
این دهــان بستی دهــانی باز شـــد
كـو خـورنده‌ی لــقمـه های راز شـــد

و شعر کامل آن که برگرفته از سایت مدیا یاسین است :

اين دهــان بستی دهــانی باز شـــد
كـو خـورنده‌ی لــقمـه های راز شـــد

لــب فـروبــند از طـعـام و از شـــــــراب
ســـوی خوان آسـمــانی كن شـــتاب

گـر تــو اين انبان ز نـان خــالی كـــنی
پـر زگـــوهــــر هـــای اجــــلالی كـــنی

طــفل جـان از شـیر شــیطان بــاز كن
بــــعـــد از آنـــش بـا مـــلك انـــباز كــن

چند خوردی چرب و شیرین از طـعــام
امـــتحـــان كــن چـــند روزی با صــیام

چــند شــب ها خواب را گشتی اسیر
يــك شـــبی بــیدار شــو دولـــت بـگیر

ربنا : جهت دانلود کلیک کنید

و دیگری «ربنا» معروفیست که همیشه هنگام افطار می شنیده ایم ..که شجریان بسیار هنرمندانه ، آن را خوانده است … و  الحق که خواننده بزرگیست … ( و می توانست قاری قرآن بزرگی شود !)

بنا به نوشته وبلاگ تورجان ،

مبتکر اصلی این اثر، استاد حسین صبحدل است که متأسفانه یازده سال است دچار فراموشی شده است. این استاد بزرگ قرآن و موسیقی که اکنون 76 ساله است. ………………… با پیروزی انقلاب، صبحدل از سوی صادق قطب زاده نخستین رییس رادیو و تلویزیون انقلاب، عهده دار برنامه های مذهبی این سازمان می شود. یکی از ثمرات و برکات حضور استاد صبحدل در این مسؤولیت، همین ربناهای استاد شجریان است. این کار بیست و نه سال است که پخش می شود.

صبحدل از استاد پرویز خرسند که در آن زمان مدیر تولید شبکه دوم تلویزیون، مدیر عامل انتشارات سروش و سردبیر مجله سروش بود، می خواهد که متنی ادبی که حاوی ترجمه ربناها هم باشد، بنویسد و با صدای جادویی خود بخواند تا پس از صدای شجریان پخش شود…………………….. البته استاد صبحدل علاقه مند بود که آثار مذهبی دیگری نیز با صدای شجریان تولید کند که به دلیل عدم همراهی شجریان این ایده شکل نمی گیرد. آنگونه که استاد خرسند روایت می کند، شجریان بعدها صبحدل را متهم می کند که قصد داشته او را به روضه خوانی وادار کند! صبحدل نیز از این برخورد بد شجریان رنجیده خاطر می شود.

در یاسین مدیا ، درمورد این قطعه خوانده شده توسط استاد شجریان ، چنین نوشته شده :

استاد در اين قطعه ، 4 دعا كه با ربنا شروع مي شود را می خوانند و اين 4 قطعه از سوره مختلف ( آل عمران – مومنون – كهف و بقره ) انتخاب شده اند و جز در مورد ربنا اول در سه مورد ديگر همه آيه قرائت نمی شود بلكه از سر كلمه «‌ربنا » خوانده می شود . در زير ضمن اينكه لينك دانلود » ربنا » را می بينيد ، متن آن را نيز مرور می كنيد:

ربنای شجریان و اذان موذن زاده اردبیلی

کار یکی از هموطنان مقیم فرانسه در یوتوپ :

همه از خداییم ….. به سوی خدا برویم ……

اگر flash player  ندارید .. و نمی توانید ببینید … اینجا کلیک کنید

ربنا اول
سوره آل عمران – آیه شماره 8
متن عربی :
ربنا لاتزغ قلوبنا بعد اذ هديتنا و هب لنا من لدنك رحمه انك انت الوهاب .
ترجه فارسی :
بارالها ، دل های ما را به باطل میل مده پس از آنكه به حق هدايت فرمودی ، و به ما از لطف خويش اجر كامل عطا فرما كه همانا تویی بخشنده بی عوض و منت .

ربنا دوم
سوره مومنون – آیه شماره 109
متن عربی :
انه كان فريق من عبادي يقولون ربنا ءامنا فاغفرلنا وارحمنا و انت خير الرحمين .
ترجمه فارسی :
زيرا شمایید كه چون طايفه ای از بندگان صالح من روی به من آورده و عرض می كردند بارالها ما به تو ايمان آورديم ، تو از گناهان ما درگذر و در حق ما لطف و مهربانی فرما كه تو بهترین مهربانان هستی .

ربنا سوم
سوره كهف – آيه شماره 10
متن عربی :
اذ اول الفتيه ال الكهف فقالوا ربنا ءاتنا من لدنك رحمه و هيي لنا من امرنا رشدا.
ترجمه فارسی :
آنگاه‌ كه آن جوانان كهف ( از بيم دشمن ) در غار كوه پنهان شدند از درگاه خدا مسئلت كردند بارالها تو در حق ما به لطف خاص خود رحمتی عطا فرما و بر ما وسيله رشد و هدایتی كامل مهیا ساز .

ربنا چهارم
سوره بقره  – آيه 250
متن عربی :
و لما برزوا لجالوت و جنوده قالو ربنا افرغ علينا صبرا و ثبت اقدامنا و انصرنا علي القوم الكفرين .
ترجمه فارسی :
چون آنها در ميدان مبارزه جالوت و لشكريان او آمدند از خدا خواستند كه بار پروردگارا به ما صبر و استواری بخش و ما را ثابت قدم دار و ما را بر شكست كافران یاری فرما .

رمضان در خراشاد

متاسفاته اطلاعات جامعی در مورد چگونگی و نحوه برگزاری مراسم ماه رمضان در خراشاد ندارم … همین جا از دوستان می خواهم اگر اطلاعاتی دارند، کمک نمایند تا به صورت نوشته ای مستقل به بیان آن بپردازیم …

اما بنا به تصاویری که از طریق کانون فرهنگی خراشاد (جناب ولیزاده)  به دستمان رسیده ، دوره قرآن ، مراسم افطاری و نیز مراسم روز عید فطر در سالیان گذشته برقرار بوده است .

دوره قرآن در خراشاد

دوره قرآن در خراشاد

افطاری ماه رمضان در خراشاد

افطاری ماه رمضان در خراشاد

افطاری ماه رمضان در خراشاد 2

افطاری ماه رمضان در خراشاد 2

عید فطر

عید فطر

ماه رمضان در فرانسه :

فرانسه بنا به آمار رسمی بيش از شش ميليون مسلمان دارد ، و نيمی از مسلمانان در اين کشور، مليت فرانسوی دارند. مسلمانان فرانسه ماه  رمضان را بر اساس بيانيه شورای فرانسوی آيين اسلام آغاز می کنند. شروع ماه رمضان توسط رسانه ها به آگاهی عمومی رسانده مي شود . همچنين اين اطلاعيه‌ بر سر در ورودی مسجد بزرگ پاريس نصب می گردد . …. ادامه مطلب در وبلاگ ماه رمضان در فرانسه

و سایر لینکها در این زمینه :

رمضان را به موبایل خود بیاورید !

ساعت پخش سریالهای ماه رمضان

دعای سحر


در پایان :

شنیده ام امسال چندین نفر از اهالی خراشاد نیز، شرایطی مانند بنده دارند و دور از وطن هستند …. احتمالا واکنشهایشان به این نوا ها به مانند من خواهد بود !

امیدوارم عبادات شما  مورد قبول درگاه الهی قرار گیرد …

چند روزی کمتر به اینجا خواهم رسید (بجز اخبار خراشادیان) … اگر پاسخ پیامهایتان کمی دیر شد، نگران نشوید ! (حالا کسی نیست بگه کی نگران تو میشه !!)


نوشته بعدی >> معرفی چاج / خبر: اجرای طرح مادران كتاب خوان در روستای چاج بیرجند

نوشته قبلی >> مستند شوک و عوارض شوک آور آن

Advertisements
 1. 1 سپتامبر 2008 در 5:18 ق.ظ.

  زندگی من جوری شده که کسانی که نگرانم می شن و یادی از من می کنن و حالم و می پرسن، دوستان توی نت هستن! این ها بیشتر دوری و نبود ادم ها رو متوجه می شن! بقیه که …

  خراشاد:

  شرایط اجتماعی باعث شده که مردم کمتر به هم برسند … گرونی … کار.. مشغله … هرکی به فکر خودشه … دوستی ها موقتی شده .. طولانی مدت نیست … البته من سعی می کنم ارتباطم رو همیشه با دوستان حفظ کنم و جویای حالشون باشم … چند وقت پیش دوستی به نام پریسا، می گفت از دوستان 4 سال پیشم، تنها تو باقی موندی که احوالم رو می پرسی .. بقیه که فراموش کردند … دلیل این به قول فرانسوی ها ، ژانتی بودن! شاید این حرف مادرم باشه که میگه جویا شدن احوال دوستان، باعث ایجاد محبت میشه .. هرچند بعضی وقتها مشغله زیاد باعث میشه ، مانند بقیه بشم !!
  ضمنا ناشکر نباش …. تو الان ایرانی … کنار خانوادت … هنوز مثل من نشدی که 10 ماهه تنهاست و اینطور که پیش میره تا یک سال دیگه هم تنها خواهم بود !! … خدا رو شکر اینترنتی هست که کمتر احساس دلتنگی و غم بکنیم ! 😦

 2. ولیزاده روحانی خراشاد
  1 سپتامبر 2008 در 8:32 ق.ظ.

  با سلام و آرزوی قبولی طاعات وعبادات
  از بابت مطلبی که در مورد ماه مبارک رمضان گذاشتید از شما ممنونم

  خراشاد:

  ممنون از پیامتان……….. خواهش می کنم … کاری نکردیم … به هرحال همانطور که گفتم این مناسبت ها را اگر یادمان باشد و بتوانیم ، حتما درباره شان، مطلبی می نویسیم …..

 3. محمد علي خراشاديزاده
  4 سپتامبر 2008 در 2:45 ق.ظ.

  عاليست موفق باشيد

  خراشاد:

  ممنون از نظرتان … شما هم موفق باشید

 4. احمدرضا
  4 سپتامبر 2008 در 8:43 ق.ظ.

  بسيار عاليست موفق باشيدوالتماس دعا.

 5. javad chachi
  5 سپتامبر 2008 در 7:59 ب.ظ.

  yaser jan ba salam omidvaram dar har kojaye donya hasi movage bashi .jaye khalit kamelan mahsose yade rozhaye khoshe gozashte ke digar tekrar nakhahad shod bekhir.movazebe khodet bash be omide didar mojadad.javad chachi az birjand

  خراشاد:

  سلام بر پسرخاله عزیز … آقا ما مخلصیم .. اینور دنیا هم باشیم، شما رو هیچ وقت فراموش نمی کنیم .. انشالله دیدارمان تازه شود در ایران …

 6. یه دوست
  15 نوامبر 2008 در 6:14 ق.ظ.

  ببخشید میشه خودتون رو معرفی کنین ما شما رو بشناسیم(از خراشاد خودمون هستین؟)

  خراشاد:

  درود بر شما دوست عزیز … بله بنده از خراشاد خودتون هستیم! … از دوستان خراشادی بپرسید، نشانی خواهند داد ! 😉

 7. یه دوست
  29 نوامبر 2008 در 5:56 ق.ظ.

  خوب اگه خودتون معرفی کنین ممنون میشم

  خراشاد:

  آخه یه دوست خوب عزیز … من هنوز شما رو نمی شناسم .. شما خودتون رو معرفی نکردید! … انتظار دارید که بگم کی هستم !؟ 😉 … هرچند بیشتر خوانندگان ثابت این تارنما می دانند که من چه کسی هستم ! … (بماند که در این تارنما کسان دیگری هم می نویسند) .. به هرحال یک ایمیل به من بزنید .. خودتون رو معرفی کنید .. اونوقت بنده درخدمتم!

 8. یه دوست
  8 دسامبر 2008 در 10:02 ق.ظ.

  ایمیلتون همونkhorashadian@Gmail.com هست

  خراشاد :

  بله ..هم آن و هم مدل یاهو اش که در زیرش درج شده …

 9. نسرین
  14 ژوئیه 2009 در 7:19 ق.ظ.

  سلام از ایجاد سایت خراشاد خوشحال شدم در سفر اخیر مخصوصا از شهرستان استهبان در فارس از طریق نی ریز سیرجان کرمان راور بیرجند به خراشاد وارد شدم بافت قدیمی بسیار فرسوده بود و در حاشیه کوه بافت جدید در حال افزایش بود اب وهوا مطبوع و سرسبزی باغ ها فرح انگیز

 10. 21 اوت 2009 در 7:27 ب.ظ.

  سلام
  خیلی عالی بود
  راضی باشید یه شعر ازتون کپی پیست کردم لطفا بهم سر بزنید ونظر بدید
  با تشکر خیلی زیاد: پناه

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: