خانه > چهره های علمی, نویسندگان و شاعران, نوشته های م. خراشادی > به مناسبت سالروز درگذشت دکتر علی شریعتی (م. خراشادی)

به مناسبت سالروز درگذشت دکتر علی شریعتی (م. خراشادی)


29 خرداد سالروز درگذشت دکتر علی شریعتی است. به همين مناسبت هر ساله به پاس خدمات ارزنده او به نسل جوان اين کشور آثار و انديشه هایدکتر شریعتی او همچون استاد شهيد مرتضي مطهري مورد نقد و بازخواني مستمر قرار مي گيرد. بي شک او و استاد مطهري دو انديشمند و دو متفکر تأثيرگذار در جامعه ايراني بوده و هستند که انديشه هاي آنان مقدمات نظري انقلاب اسلامي ايران را فراهم کرد. مجموعه آثار شريعتي که تاکنون بالغ بر 37 اثر رسيده است شامل آثار مختلفي چون، تاريخ، دين، جامعه شناسي، سياست، عرفان، هنر و … است. در اين ميان او اهتمام ويژه اي به معرفي الگوهاي خاص ديني دارد. شخصيتهايي چون ابوذر، علي(ع)، حسين(ع)، اقبال لاهوری و… کساني هستند که در تاريخ اندیشه او به تدريج مشاهده مي شوند. از منظر او معرفي الگوهاي بزرگ در واقع نشان دادن توانمنديها و بستر مساعد تمدني است که توانسته است آنان را در خود پرورش دهد. او مي گويد:

« اين يک افتخار بزرگي است که هنوز عليرغم همه علل و عوامل سياسي و استعماري و ارتجاعي و مادي که مانع رشد و پيشرفت شخصيتها و نبوغ ها در جامعه اسلامي هست، اسلام چون گذشته، قدرت سازندگي انسان و پرورش دهندگي نبوغ را در خود حفظ کرده.»
(مقدمه « ما و اقبال » / ص 11)

زندگينامه

دكتر علی شریعتی در سال 1312 در روستای مزینان از حوالی شهرستان سبزوار متولد شد. اجداد او همه از عالمان دين بوده اند…. پدر پدر بزرگ علي، ملاقربانعلي، معروف به آخوند حكيم، مردي فيلسوف و فقيه بود كه در مدارس قديم بخارا و مشهد و سبزوار تحصيل كرده و از شاگردان برگزيده حكيم اسرار (حاج ملاهادي سبزواري) محسوب مي شد. پدرش استاد محمد تقي شريعتي (موسس كانون حقايق اسلامي كه هدف آن «تجديد حيات اسلام و مسلمين» بود) و مادرش زهرا اميني زني روستايي متواضع و حساس بود.شریعتی و خانواده اش

علی حساسیتهای لطيف انسانی و اقتدار روحی و صلاحيت عقيده اش را از مادرش به وديعه گرفته بود. علي به سال 1319 در سن هفت سالگي در دبستان ابن يمين، ثبت نام مي كند، اما به دليل بحراني شدن اوضاع كشور ـ تبعيد رضا شاه و اشغال كشور توسط متفقين ـ خانواده اش را به ده مي فرستد و پس از برقراري آرامش نسبي در مشهد علي و خانواده اش به مشهد باز مي گردند. پس از اتمام تحصيلات مقدماتي در 16 سالگي سيكل اول دبيرستان (كلاس نهم نظام قديم) را به پايان رساند و وارد دانشسراي مقدماتي شد. در سال 31، اولين بازداشت علي كه در واقع نخستين رويارويي مستقيم وي با حكومت و طرفداري همه جانبه او از حكومت ملي بود، واقع شد. در همين زمان يعني 1331 وي كه در سال آخر دانشسرا بود به پيشنهاد پدرش شروع به ترجمه كتاب ابوذر (نوشته عبدالحميد جوده السحار) مي كند. در اواسط سال 1331 تحصيلات علي در دانشسرا تمام شد و پس از مدتي شروع به تدريس در مدرسه كاتب پور احمدآباد كرد. و همزمان به فعاليتهاي سياسيش ادامه داد. كتاب «مكتب واسطه» نيز در همين دوره نوشته شده است.

در سال 1334 پس از تاسيس دانشكده علوم و ادبيات انساني مشهد وارد آن دانشكده شد. در دانشكده مسئول انجمن ادبي دانشجويان بود در همين سالهاست كه آثاري از اخوان ثالث مانند كتاب ارغنون (1330) و كتاب زمستان (1335) و آخر شاهنامه ( 1328 ) به چاپ رسيد و او را سخت تحت تاثير قرار داد. در اين زمان فعاليتهاي سياسي ـ اجتماعي شريعتي در نهضت (جمعيتي كه پس از كودتاي 28 مرداد توسط جمعي از مليون خراسان ايجاد شده كه علي شريعتي يكي از اعضا آن جمعيت بود). آشنايي او با خانم پوران شريعت رضوي در دانشكده ادبيات منجر به ازدواج آن دو در سال 1337 مي گردد. و پس از چند ماه زندگي مشترك به علت موافقت با بورسيه تحصيلي او در اوايل خرداد ماه 1338 براي ادامه تحصيل راهي فرانسه مي شود.

در طول دوران تحصيل در اروپا علاوه بر نهضت آزاديبخش الجزاير با ديگر نهضتهای ملی افريقا و آسيا، آشنايي پيدا كرد و به دنبال افشای شهادت پاتريس لومومبا در 1961 تظاهرات وسيعي از سوی سياهپوستان در مقابل سفارت بلژيك در پاريس سازمان يافته بود كه منجر به حمله پليس و دستگيري عده زيادي از جمله دكتر علي شريعتي شد.شریعتی و همسر و فرزندش

دولت فرانسه كه با بررسي وضع سياسي او، تصميم به اخراج وی گرفت اما با حمايت قاضی سوسياليست دادگاه، مجبور مي شود اجرای حكم را معوق گذارد. وی در سال 1963 با درجه دكتری يونيورسيته فارغ التحصيل شد و پس از مدتی او به همراه خانواده و سه فرزندش به ايران بازگشت و در مرز بازرگان توسط مأموران ساواك دستگير شد.

پس از بازگشت از اروپا

پس از پنج سال تحصيل و آموختن و فعاليت سياسي، در اروپا، بازگشت به فضای راكد و بسته جامعه ايران و آن هم تدريس در دبيرستان بسيار رنج آور بود، سال بعد  پس از قبولي در امتحان به عنوان كارشناس كتب درسي به تهران منتقل می شود و با آقايان برقعی و باهنر و دكتر بهشتی كه از مسئولين بررسی كتب دينی بودند، همكاری می كند. ترجمه کتاب «سلمان پاك» اثر پروفسور لوئي ماسينيون حاصل تلاش او در اين دوره است.

از سال 1345 او به استاديار رشته تاريخ در دانشكده مشهد استخدام مي شود. موضوعات اساسی تدرس او را می توان به چند بخش تقسيم كرد: تاريخ ايران، تاريخ و تمدن اسلامي و تاريخ تمدنهاي غير اسلامي. از همان آغاز روش تدريس، برخوردش با مقررات متداول در دانشكده و رفتارش با دانشجويان، او را از ديگر استادان متمايز مي كرد. چاپ كتاب اسلام شناسي و موفقيت درسهاي دكتر علي شريعتي در دانشكده مشهد و ايراد سخنرانيهاي او در حسينيه ارشاد در تهران موجب شد كه دانشكده هاي ديگر ايران از او تقاضاي سخنراني كنند اين سخنرانيها از نيمه دوم سال 1347 آغاز شد. مجموعه اين فعاليتها مسئولين دانشگاه را بر آن داشت كه ارتباط او با دانشجويان را قطع كنند و به كلاسهاي وي كه در واقع به جلسات سياسي ـ فرهنگي بيشتر شباهت داشت، خاتمه دهند. در پي اين كشمكشها و دستور شفاهي ساواك به دانشگاه مشهد كلاسهاي درس او، از مهرماه 1350، رسماً تعطيل شد.

از اواخر آبان ماه 51 بخاطر سخنراني هاي ضد رژيم، زندگي مخفي وي آغاز شد و پس از چند ماه زندگي مخفي درمهرماه سال 1352 خود را به ساواك معرفي كرد كه تا 18 ماه او را در سلول انفرادي زنداني كردند؛ كه نهايتاً در اواخر اسفند ماه سال 53 او از زندان آزاد مي شود و بدين ترتيب مهمترين فصل زندگي اجتماعي و سياسي وي خاتمه مي يابد. در اين دوران كه مجبور به خانه نشيني بود؛ فرصت يافت تا به فرزندانش توجه بيشتري كند. تشیع جنازه دکتر شریعتیدر سال 55، با فرستادن پسرش (احسان) به خارج از كشور فرصت يافت تا مقدمات برنامه هجرت خود را فراهم كند. دكتر شريعتي نهايتا در روز 26 ارديبهشت سال 1356 از ايران، به مقصد بلژيك هجرت كرد و پس از اقامتي سه روزه در بروكسل عازم انگلستان شد و در منزل يكي از بستگان نزديك همسر خود اقامت گزيد و پس از گذشت يك ماه در 29 خرداد همان سال به نحو مشكوك درگذشت و با مشورت استاد محمد تقي شريعتي و كمك دوستان و ياران او از جمله شهيد دكتر چمران و امام موسي صدر در جوار حرم مطهر حضرت زينب (س) در سوريه به خاك سپرده شد.

مجموعه آثار :
– زن

-چه بايد كرد
-برای خود، برای ما،‌ برای ديگران

-انسان

-جهانبینی ایدئولوژی

-مذهب عليه مذهب
-بازشناسی هویت ایرانی اسلامی

-علی (ع)

– انسان بی خود

-اسلام شناسی مشهد

 – میعاد با ابراهيم

 – روش شناخت اسلام
– گفتگوهای تنهایی

– هنر

– ويژگيهای قرون جدید
– فرهنگ لغات

– آثار گوناگون

 – نامه ها
– با مخاطبهای آشنا

 – يك جلوش تا بی نهايت صفر

– پدر، مادر، ما متهمیم!

– بازگشت

– ابوذر

 – خودسازی انقلابی

– شيعه

– حج

 – ما و اقبال
– جهت گیری طبقاتی اسلام

 – تشيع علوی، تشيع صفوی

 – نيايش
– هبوط در كوير

 – تاريخ تمدن جلد دوم

– تاريخ تمدن جلد اول

– اسلام شناسی دوره سه جلدی ۳۵

-تاريخ اديان جلد دوم

– تاريخ اديان جلد اول
– حسین وارث آدم

Advertisements
 1. ***
  19 ژوئن 2008 در 2:24 ب.ظ.

  واقعا ممنون به خاطر توجه به اين موضوع و قرار دادن اين مطلب در سايت .
  يادش گرامي

  خراشاد:

  خواهش می کنم … می بایست از م.خراشادی تشکر نمود که این مطلب رو برای سایت فرستادند …. بنده که به علت دوری از وطن و نداشتن تقویم خورشیدی از وقایع و مناسبت ها بی خبرم و بعضا پیش می آید که به مناسبت خاصی پرداخته نشود … ضمن اینکه مشغله درسی مانع می گردد … مگر اینکه دوستان و اهالی خراشاد، در این زمینه به سایت خودشان کمک نمایند …

 2. ناشناس
  20 ژوئن 2008 در 7:17 ق.ظ.

  بسیار عالی بود دست شما درد نکند.یادش گرامی و راهش پر رهرو

  خراشاد :

  درود بر شما .. ممنون از پیام … دست م.خراشادی درد نکند … بنده فقط مطلب ایشان را که میل کرده بودند، کپی، پیست نمودم !

 3. علي فرخي
  22 ژوئن 2008 در 6:59 ق.ظ.

  بسيار مفيد و عالي بود و ياد يكي از نوابغ و اساتيد خراسان را زنده نگهداشتن بسيار ارزنده است. ممنون و متشكر. يك بيرجندي

  خراشاد:

  ممنون و متشکر از پیامتان … همشهری عزیز .. انشالله در این سایت بیشتر بتوانیم به معرفی و یاد مشاهیر خراسان و خراسان جنوبی برسیم ….

 4. حسين
  2 ژوئیه 2008 در 8:17 ب.ظ.

  روحش شاد و يادش گرامي باد.از تهيه كننده اين مقاله ممنونم.

 5. ليلا
  5 ژوئیه 2008 در 5:59 ق.ظ.

  يادش گرامي و روحش شاد مرد بسيار بزرگي از دست داديم كتابهايش براي يافتن مسير درست بسيار سودمند است

  خراشاد:

  درود بر شما لیلا خانم … و ممنون از پیامتان ….

 6. 9 نوامبر 2008 در 8:56 ق.ظ.

  salam dooste aziz….
  az inke matlabe zaferoon ro be name khodam to weblogam darg kardam az shoma maze’rat mikham vali kamelan hamoon etefaghha ke darj shode baraye man etefagh oftade
  az in be b’ad agar matlabi az site shoma bardashtam hatman ba zekre manb’a darj khaham kard
  merc babate biogerafie Dr shari’ati
  movafagh bashid

  خراشاد:

  سلام دوست عزیز …

  ممنون از پیامتان .. به هر حال برای ایجاد اکثر مطالب زحمت کشیده می شود .. وقت صرف می شود ..در نتیجه برداشت مطالب بدون اجازه و دخل و تصرف در آن از نظر اخلاقی صحیح نیست .. بماند که نوشته ها و تصاویر این تارنما همه دارای کپی رایت هستند و استفاده از آنها مستلزم ارائه لینک اصلی …
  شما می توانستید همین توضیحی که اینجا داده اید در مطلب خود اضافه نمایید .. به صورت پی نوشت .. و انتظار می رود که هم اکنون اینکار را انجام دهید …
  امیدوارم در امر ویلاگ نویسی و معرفی برکوک که بنده به شخصه خاطرات خوبی از آنجا دارم، موفق باشید ….

 7. مرتضی
  15 دسامبر 2008 در 9:54 ب.ظ.

  کسی مرا نساخت مرا خدا ساخت آن کس بی کسان
  زبان برای او گفتن کوچک است…………

 8. شيرين
  17 ژوئن 2009 در 5:30 ق.ظ.

  سلام
  دكتر علي شريعتي يك نابغه بود يك عالم ، يك ابوعلي سيناي زمان ، كه بايد كشته مي شد تا قدر و منزلتش چشم كوردلان را نابينا نسازد ، كساني كه به ظاهر دوست و همراهش بودند ، افرادي بي سواد كه مي دانستند اگر علي زنده مي ماند بايد بروند كفشهاي او را جفت كنند (سوادشان مقروضي بود و علمشان ناپايدار و خود هم به همان عقوبت مرگ دچار شدند كه خداوند هميشه ناظر اعمال ماست .ممنون از پيامتان .

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: