خراشاد، سرزمین نخبه پرور / گزارش روزنامه خراسان


 

مطلع شدیم که روزنامه خراسان در گزارشی تحت عنوان «خراشاد، سرزمین نخبه پرور«، به توصیف خراشاد پرداخته است . در این گزارش که از اطلاعات موجود در سایت خراشاد استفاده شده، ضمن معرفی خراشاد، طی مصاحبه ای با دهیار خراشاد ، مشکلات و امکانات خراشاد نیز بیان شده است.  ضمن تشکر از نویسنده گزارش و دست اندرکاران روزنامه خراسان، شما را به خواندن گزارش دعوت می نماییم :

نکته: تصاویر به کار رفته در این یادداشت، توسط سایت خراشاد و از مجموعه تصاویر زیبا و حرفه ای جناب محمدرضا آرین پور انتخاب شده است که بزودی این مجموعه زیبا در سایت قرار داده خواهد شد.  

لینک مستقیم به روزنامه خراسان : گزارش خراشاد، سرزمین نخبه پرور
خراشاد؛ سرزمين نخبه پرور
تاريخ انتشار 30/02/87 شماره سريال 16986نمایی از غرب روستای خراشاد
روستاي خراشاد در ٢٢ كيلومتري جنوب شرق شهرستان بيرجند و در دامنه كوه باقران قرار گرفته و نواحي شرقي و غربي روستا به وسيله كوه احاطه شده است.
از وسط روستا رودخانه اي مي گذرد كه منازل مسكوني اهالي، در دو سوي اين رودخانه واقع شده است و هنگام بارندگي شديد در قسمت هاي بالا دست روستا، سيل در بستر رودخانه جاري مي شود و ارتباط مردم دو سوي رودخانه را قطع مي كند.
اين روستا آب و هوايي معتدل و كوهستاني دارد كه به دليل سرسبزي، زيبايي و وجودكوه هاي سبز رنگ افيوليتي، چهره اي ييلاقي و تفرجگاهي به خود گرفته است به طوري كه به نام طرقبه بيرجند شناخته مي شود و در سال هاي اخير ساخت وساز ويلا هاي تفريحي و اقامتگاهي در اين روستا رشد فزاينده اي گرفته و اين ويلاها كه توسط اشخاص و برخي از سازمان ها سانهر آب خراشادخته شده، نقش تفرجگاهي خراشاد را پررنگ تر كرده است.

خانه هاي روستا در دل كوه و بر اوج بلندي پله به پله تا پست ترين نقطه هموار بنا شده است و هنگامي كه از بالا به اين مناظر بنگريم، بام ها طبقه به طبقه بر ديوارها سوار شده است. جوي آب از ميان باغ هاي روستا مي گذرد و در همسايگي خانه هاي گلي و روستايي از لا به لاي شاخه ها خانه هاي ويلايي ساخته شده طبق اصول شهرسازي، جلب توجه مي كند. اين ساخت و سازهاي جديد و شيك فقط به دامنه ارتفاعات محدود نشده و به صورت پراكنده حتي به بلندي صخره ها نيز گسترش يافته است.
ديدن نماهاي سنگي، شيشه هاي رفلكس و آخرين امكانات معماري در روستا در كنار ساخت وسازهاي قديمي، گذر شتابان قافله تمدن را در اين نقطه گوشزد مي كند. برخي از ساكنان خراشاد خانه هاي ويلايي ساخته اند و در فصول گرم سال و گاهي براي فعاليت هاي كشاورزي به روستا باز مي گردند.

نام خراشاد نامي يگانه است و بنا به گفته مرحوم دكتر محمد اسماعيل رضواني، پدر علم تاريخ معاصر ايران كه خود متولد اين روستاست، برگرفته از زبان پهلوي و به معني طلوع خورشيد بوده و علت آن هم واقع شدن اين روستا در بين دره اي است كه اين دره به طرف شرق بازگشته و به دشت خراشاد متصل مي شود؛ در نتيجه با توجه به واقع شدن اين روستا در ابتداي دره، از نظر مردم محلي، اولين روستا از مجموعه روستاهاي واقع در دره خراشاد بوده كه خورشيد به آن مي تابيده است.

تاريخچه خراشاد به قبل از اسلام بر مي گردد و وجود قبرستاني قديمي به نام گورستان گبرها در حاشيه غربي روستا، قلعه و تونل هاي زيرزميني، برج در غرب روستا، و وجه تسميه آن خود نشان از تاريخ چند هزار ساله اين رویکی از اهالی خراشادستا دارد.واقع شدن در ٤ كيلومتري روستاي كوچ و نگاره هاي لاخ مزار و غيره نياز به اكتشافات و پي جويي هاي باستان شناسي را بيش از پيش نشان مي دهد.

جمعيت روستا بر اساس سرشماري سال گذشته ٧٩٨ نفر و شغل اكثر مردم ساكن، كشاورزي و باغ داري است. علاوه بر آن مي توان به فعاليت هاي اقتصادي گسترده اي از جمله دام داري، قالي و گليم بافي، نجاري، بنايي، رنگ رزي و پارچه بافي سنتي و غير اشاره كرد.از جمله اقدامات خوبي كه در حال حاضر با حمايت معاونت صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان انجام شده، احياي پارچه بافي سنتي در روستاست كه در گذشته تا حدودي به فراموشي سپرده شده بود و هم اكنون تعداد زيادي از بانوان روستا به اين فعاليت مشغول هستند و با توليد وسايل مختلفي از جمله حوله، شال، چادرشب و غيره نه تنها اوقات فراغتشان را به نحو مطلوبي پر مي كنند بلكه ممر درآمدي هم براي خانواده خود ايجاد كرده اند.

در ساليان اخير با رشد بخش صنعتي در خراشاد و احداث واحد هاي صنعتي مانند كشتارگاه صنعتي، مرغداري، بسته بندي چاي، مصالح ساختماني و غيره در اين مكان اشتغال زايي انجام شده است به طوري كه صنعت مرغداري در جنوب خراسان، نخستين بار توسط برخي از نخبگان اقتصادي در اين منطقه با تاسيس اولين مرغداري در خراشاد گسترش يافت ودر حال حاضر ١٢ مرغداري فعال در اين روستا فعاليت مي كنند.

همچنين زنان خراشاد با تاسيس شركت تعاوني روستايي و ارائه خدمات در زمينه تهيه مواد مورد نياز معيشتي و حرفه اي اعضاء، تامين اعتبارات و وام هاي مورد نياز و ارائه خدمات براي بهبود امور حرفه اي نقش قابل توجهي در گسترش اشتغال زايي در منطقه ايفا مي كند به طوري كه اين تعاوني به عنوان يكي از فعال ترين تعاوني هاي روستايي در استان شناخته شده است.

روستاي خراشاد از دير باز با ديگر نقاط م�له مرکزی خراشاد (مسجد، مدرسه راهنمایی و ... )مبادلات بازرگاني داشته است. زعفران، زرشك، عناب، گردو، گندم، سيب، گلابي، زردآلو، هلو، شليل، توت و انگور از عمده ترين محصولات كشاورزي خراشاد است و وجود درختان متنوع ميوه و باغ هاي سرسبز به آن طبيعتي زيبا و جذاب و تفرجگاهي مفرح بخشيده است، به طوري كه مرحوم آيتي در كتاب بهارستان، اين روستا را همراه با سه روستاي ديگر منطقه به بهشت تشبيه كرده است.

همچنين در لغت نامه دهخدا هم به اين منطقه اشاره شده است. ملك آباد، كفكي، كوچ، برزج و نصرآباد از روستاهاي اطراف خراشاد است.

 اين روستا ١١ شهيد و يك جاويد الاثر تقديم انقلاب كرده است و به لحاظ نخبه پروري و عالم خيز بودن شهرت دارد.از نظر فرهنگي، خراشاد پيشينه اي ديرين دارد به طوري كه اولين دبستان منطقه به نام دبستان دقيقي در سال ١٣٢٢ در اين روستا ساخته شده است.پرورش افراد و شخصيت هاي موفق و نخبه در زمينه هاي علمي، فرهنگي و اقتصادي بسيار فراتر از ظرفيت يك روستاي حدود يك هزار نفري است و وجود شخصيت هاي علمي در دانشگاه هاي داخل و خارج كشور، پزشكان و مسئولان ارشد اجرايي و غيره نشان از غناي فرهنگي اين روستا دارد.

در حال حاضر علاوه بر دبستان مدرسه راهنمايي شبانه روزي و دبيرستان روستا فعال است و محوريت روستا سبب شده دانش آموزان پسر مقاطع راهنمايي و متوسطه ساير روستاها به خراشاد مراجعه و در خوابگاه دانش آموزي اين روستا سكونت كنند.

دهيار خراشاد ضمن تشريح مطالب فوق به امكانات روستا اشاره كرد و گفت: اين روستا داراي بيمارستان نمایی از کوچه های کم عرض در م�له های قدیمی خراشادروستايي، مخابرات، خانه بهداشت، تعاوني هاي روستايي، شوراي حل اختلاف، حسينيه، بانك، بيمه، پست، تاكسي تلفني، كانون هاي فرهنگي و تربيتي، مقاطع آموزش ابتدايي، راهنمايي، دبيرستان و خوابگاه دانش آموزي است. حسن رضا خراشادي زاده در خصوص جاده ارتباطي نيز افزود: جاده شوسه روستا به طول ٣ كيلومتر در سال ١٣٦٤ آسفالت و در همان زمان كار برق رساني به خراشاد انجام شد.
وي ادامه داد: با راه اندازي مركز مخابرات حدود ٥٠٠ شماره توسط شركت مخابرات با پوشش روستاهاي مجاور ايجاد شد و هم اكنون اكثر منازل اهالي خط تلفن ثابت دارد و علاوه بر آن پست و پست بانك هم در روستا فعال است.
وي درباره آنتن دهي تلفن همراه هم خاطر نشان كرد: با نصب يك فرستنده در روستا در حال حاضر هيچ گونه مشكلي در اين زمينه وجود ندارد و با نصب تجهيزات و امكانات مورد نياز صدا و سيما از سوي دستگاه هاي مربوط، مشكلي در اين خصوص وجود ندارد و شبكه هاي يك، دو و سه سيما در حد مطلوب دريافت مي شود.

وي با بيان اين كه روستاي خراشاد داراي خانه بهداشت و درمانگاه است، افزود: در اين مراكز يك پزشك به صورت ثابت، كارشناس بهداشت، ٢ بهورز، راننده آمبولانس، متصدي داروخانه و در مجموع ٦ نفر مشغول به كار و خدمت رساني به مردم اين روستا و روستاهاي مجاور هستند.وي تصريح كرد: هر چند با وجود خدمات ارائه شده، بسياري از مشكلات بهداشتي- درماني رفع شده است ولي كمبودهايي هم احساس مي شود كه نبود امكانات و دكتر دندان پزشك از جمله اين كمبودهاست.به گفته وي، با پي گيري هايي كه از سوي دهياري و شوراي اسلامي روستا انجام شد، با كمك هاي مردم يك دستگاه ميني كمپرسي خريداري كرديم و زباله هاي موجود در روستا به صورت هفتگي جمع آوري مي شود.

وي اضافه كرد: برپائیز در خراشاد اي دفع بهداشتي زباله هم از سوي اداره منابع طبيعي و با موافقت ادارات مربوط در فاصله حدود ٦ كيلومتري روستا، زمين مورد نياز دهياري تحويل شد و دهياري هم پس از ايجاد جاده و حفر چاه، زباله ها را براي انهدام و دفع بهداشتي به اين مكان حمل مي كند. دهيار خراشاد در خصوص وضعيت آب شرب روستا گفت: با اجراي پروژه آب رساني و انتقال آب از دشت سربيشه به روستا مشكل چنداني در اين زمينه وجود ندارد.

وي تصريح كرد: با وجود اين كه خراشاد به عنوان روستايي ثروتمند و بي نياز شهرت دارد با اين حال برخي مردم روستا همچنان در محروميت به سر مي برند.همچنين روستا با مشكلاتي چون نبود شبكه فاضلاب، مشاركت نكردن سازمان هاي مربوطه مانند محيط زيست در ايجاد محلي براي دفع زباله و غيره رو به روست.

خراشادي زاده عمده ترين مشكل روستا را با توجه به كوهستاني بودن، كمبود زمين عنوان كرد و افزود: از آن جايي كه مهاجرت در اين روستا حالت معكوس دارد و بسياري از مردم اين منطقه كه در شهرها سكونت دارند، تمايل زيادي به برگشت و سكونت در زادگاه شان دارند، بنابراين نبايد مشكلي درباره مسكن آنان وجود داشته باشد. وي ادامه داد: در اين خصوص اقداماتي انجام شده و براي به نتيجه رسيدن آن مساعدت همه مسئولان در زمينه واگذاري زمين و حمايت براي پرداخت وام هاي دراز مدت و در نتيجه ساخت واحدهاي مسكوني مقاوم و بادوام ضروري است.

وي افزود: مشكل عمده ديگر روستا كم آبي در اثر خشكسالي چند ساله و وجود آفت هاي باغي و كشاورزي از جمله موريانه است كه بايد مسئولان براي انهدام اين آفات تلاش كنند. در غير اين صورت طولي نخواهد كشيد كه از مزارع و باغ هاي سرسبز روستا با تمام جذابيت ها و چشم اندازهاي زيبا، چيزي باقي نخواهد ماند. وي بر مشكل بيكاري جوانان روستا تاكيد كرد و گفت: مي توان اين مشكل را با ايجاد دهكده صنعتي در پايين دست روستا و پرداخت وام هاي خود اشتغالي به جوانان و ايجاد كارگاه هاي زودبازده در منطقه حل كرد كه یکی از اهالی خراشاداين مهم هم به توجه ويژه مسئولان نياز دارد.

وي با بيان اين كه در حال حاضر با راه اندازي تاكسي تلفني در روستا، خدمات حمل و نقل به اهالي ساكن و غيرساكن خراشاد ارائه مي شود، افزود: به دليل بعد مسافت اين روستا با مركز استان اياب و ذهاب مردم با مشكلاتي رو به روست. محل كار تعدادي از ساكنان خراشاد شهر است كه با توجه به مسائلي از اين قبيل راه اندازي يك خط واحد برون شهري براي رفع اين مشكل ضروري است.

وي به مشكل ايمن نبودن جاده آسفالته كمربندي حاشيه روستا اشاره كرد و گفت: از آن جايي كه اين مسير جاده ارتباطي روستاهاي بالا دست دره خراشاد با مركز استان محسوب مي شود و تردد در آن زياد انجام مي شود و با توجه به مسكوني بودن نواحي اطراف جاده و وجود پيچ هاي بسيار تند، جا دارد مسئولان راه و ترابري در خصوص ايمن سازي عبور و مرور مانند نصب علايم راهنمايي و رانندگي، گارد جاده و تامين روشنايي اقدام كنند.کمربندی خراشاد
وي به حايز اهميت بودن بعد فرهنگي در روستاي خراشاد اشاره كرد و افزود: در حال حاضر مسجد، حسينيه و كتابخانه در روستا وجود دارد و قسمت اعظم اوقات فراغت جوانان و دانش آموزان در كانون فرهنگي و كتابخانه مي گذرد و با اين وجود مي طلبد به اين بخش مساعدت و توجه ويژه اي معطوف شود.

خراشادي زاده در خصوص اعتبارات دهياري خراشاد نيز گفت: سال گذشته ٢٧٠ ميليون ريال اعتبار براي دهياري روستا درنظر گرفته شد كه بيش از ٦٠ درصد آن محقق نشده است و از اين مبلغ ١٢٠ ميليون ريال براي احداث ساختمان دهياري و بقيه براي اصلاح و توسعه معابر هزينه خواهد شد. وي در مورد طرح هادي روستا خاطر نشان كرد: طرح هادي خراشاد در سال ١٣٨٣ تصويب و به طور تدريجي متناسب با اعتبارات اختصاص يافته در حال اجراست.
در تدوين اين گزارش از سايت خراشاد بهره گرفته ايم.

——————————————–

مرتبط:

Advertisements
 1. 23 مه 2008 در 7:52 ب.ظ.

  سلام ممنون که سر زدین سایت جالب و کاملیه تبریک میگیم ما حاضر به تبادل لینک هستیم لطف کنید و بگید با چه اسمی شما رو لینک کنیم؟ممنون

  خراشاد:

  خوش آمدید …. ما را همه به خراشاد می شناسند ! لینکتان در بخش لینک های منطقه ای اضافه گردید

 2. مریم
  25 مه 2008 در 5:29 ق.ظ.

  سلام
  خسته نباشید وبلاگ خوبی داشتین برایتان آرزوی موفقیت میکنم.
  در پناه حق خدانگه دار

  خراشاد:

  درود بر شما و ممنون از پیام خوبتان …. با آرزوی موفقیت …

 3. 26 مه 2008 در 11:06 ق.ظ.

  مطلب رو توی روزنامه خوندم ولی به نظر من عنوان مطلب با متن ارئه شده هیچ سنخیتی ندارد . زیرا عنوان از نخبه پروری خراشاد نام برده در حالیکه مطلب در باره موقعیت و وضعیت فعلی روستا و یک سری امکانات و مشکلات بود . تنها بحثی که نشده بود درباره نخبه پروری و نیروی انسانی و… بود بهتر است دقت شود چون مردم الان می فهمند و برداشت دیگری از مطالب می کنند .

  خراشاد:

  درود بر شما دوست گرامی … ممنون از پیامتان … البته سنخیت که دارد … نمی توان گفت هیچ سنخیتی ! … ضمن اینکه به نظر می رسد هدف روزنامه معرفی روستا بوده …که روزنامه نگار مربوطه بهترین عنوان را برای معرفی خراشاد انتخاب نموده ….. در مقاله مربوط به این سایت اشاره شده .. لذا چنانچه کسی راغب باشد، می تواند به این سایت مراجعه و خودش نخبه پروری خراشاد را دریابد …
  از طرفی بنده در نوشتن مقاله و چاپ آن نقشی نداشته ام که دقت نمایم !… ضمن اینکه خود بنده نیز به برخی قسمتهای مقاله منتقدم .. ولیکن مقاله خوبی است … بیان مشکلات در راستای معرفی روستا، بهترین راه حل، رفع مشکلات است …
  البته من متوجه نشدم که مردم چه برداشتی می توانند بنمایند …؟! …. تا آنجایی که می دانم …. آنهایی که در سطح اینترنت و از طریق سایت روزنامه خراسان، این مقاله را خواندند، برداشت مثبتی از این منطقه داشتند …. انشالله ، ملت محترم خود با مراجعه به این سایت و دیدن مطالب مرتبط با این متن، بیشتر پی به نخبه پروری این منطقه خواهند برد … کافی است مقایسه نمایند با طرقبه ! … بروید سایت آنرا مشاهده نمایید … شهری به آن بزرگی و میزان شخصیت های علمی آن را بسنجید با اینجا …. آنوقت متوجه علت انتخاب این عنوان برای مقاله فوق ، خواهید شد ….
  در پناه حق

 4. هم درد
  29 مه 2008 در 6:49 ق.ظ.

  با سلام

  مي خواستم بگويم اگر خراشاد به دهكده فناوري تبديل شود بهتر است يا شهر يا منطقه تفريحي

  به نظر بنده خراشاد بايد به سوي ايجاد يك دهكده فناوري وتحقيقاتي سوق داده شود تا ايجاد شهر زيرا امكانات يك هكده فناوري كم از شهر نيست

  ايجاد E -BANK و ايجاد امكانات ارتباط اينترني وسرويس دهي از طريق اينترنت پر سرعت وآموزش استفاد از اين امكانات و ايجاد مراكز تحقيقاتي
  وپژوهشي وساخت مراكز آموزش عالي وايجاد پارك فناوري وايجاد رصد خانه در ارتفاعات آن وزيبا سازي وگسترش پوشش فضاي سبز آن وايجاد شهرك صنعتي در نزديكي آن وايجاد مركز تفريحي و رفاي
  وگسترش ونو سازي بافت فرسوده روستا وتبديل به قطب فناوري در شرق كشور حال شهر يا طرقبه يا دهكده فناوري در كدام مورد خراشاد مي تواند حرفي براي گفتن داشته باشد
  با وجود متخصصان جوان و فرهيخته كه روستا دارد قابل براورده شدن خواهد بود

  خراشاد:

  درود بر همدرد گرامی … نظر شما بسی جالب بود …. بنده هم موافق هستم به ایجاد دهکده فناوری … بویژه با حضور جوانان تحصیلکرده خراشاد … با ایجاد دهکده صنعتی با توجه به حضور بخشی از صنایع کوچک در خراشاد …. که اشتغال جوانان را تسهیل نماید ….فارغ از همکاری دولت, نیاز به همکاری سرمایه داران خراشاد دارد که کم هم نیستند ! … البته برخی از آنان در خراشاد سرمایه گذاری نموده اند …. ولیکن می بایست کمی نهادینه تر شود و در قالب یک شهرک یا دهکده صنعتی درآید … البته خراشاد باید در همه زمینه ها توسعه یابد …. تفریحی بودن منطقه و هدف گردشگری قرارگرفتن خراشاد، خود می تواند به اهالی کمک کند … امروزه صنعت جهانگردی و گردشگری نقش مهمی در اقصاد جهان بازی می کند … هرچند هنوز در ایران جا نیافتاده است … بنابراین باید همه استعداد ها و قابلیت های خراشاد ، در اولویت باشد … نه اینکه یکی را اولوبت قرار دهیم و به دیگری نرسیم …

 5. ناشناس
  31 مه 2008 در 4:27 ق.ظ.

  با نظر نام مستعار «هم درد» موافقم . اگر خراشاد نخبه پرور است پس اولویتهای آن چیزهای دیگری است . در حالیکه به چیزهایی غیر از این پرداخته می شود آنهم با نارضایتی مردم منطقه و تضییع حقوق مسلم آنها از جمله به این بهانه دست درازی به ملک و املاک مردم و……. بد نیست پای درد دل ساکنین خراشاد هم بنشینید

  خراشاد:


  درود بر شما ….
  همانطور که در نظر بالا گفتم … باید همه استعداد ها و قابلیت های خراشاد ، در اولویت باشد …. در مورد نارضایتی مردم و تضییع حقوق آنها، با توجه به اینکه اطلاعی ندارم .. مطلبی را بنویسید و در آن شرح دهید یا درددل مردم را بیان نمایید … به صورت مصاحبه و گفتگو با ایشان… برایم بفرستید تا در سایت قرار دهم … این سایت سخنگوی همه اهالی خراشاد است …. مطلب شما در سایت قرار داده خواهد شد و موافق و مخالف آن، نظر خود را خواهند گفت و یا اینکه مطلب دیگری را در تایید یا تکذیب آن خواهند فرستاد …… قصد ما ایجاد محیطی است که همه بتوانند نظرات و درددلهای خود را بگویند … این سایت به دنبال ایجاد فضای آزادی عقیده و بیان در میان اهالی خراشاد است … چه آنان که بومی خراشاد هستند و چه آنان که سالهاست از دیار خویش هجرت کرده اند ….

 6. داش رسول قهرمان
  31 مه 2008 در 4:09 ب.ظ.

  ارزوي موفقيت داروم دست شما هو درد نكنه .در يه كلام كار شما خوبه

  خراشاد :

  مرسی جناب قهرمان …. ایمیل خودتون رو می ذاشتین تا پاسخ ما رو هم دریافت می کردید … در پناه حق

 7. يزدانجو
  1 دسامبر 2008 در 4:51 ق.ظ.

  با سلام خيلي عالي متشكرم

 8. 7 دسامبر 2009 در 10:55 ق.ظ.

  khayli jaleb boood

 9. محمدمهدي خراشادي زاده
  23 دسامبر 2010 در 8:57 ق.ظ.

  سلام
  ممنون ازاطلاعات خوبتون

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: