خانه > فرهنگ, نوشته های محمدرضا ارین پور, جامعه, خراشاد از نگاه دیگران > سه گانه خراشاد، خراسان جنوبی و خانواده سبز ….

سه گانه خراشاد، خراسان جنوبی و خانواده سبز ….


به نام یزدان

درست است که از ایران دور هستم … ولی با اینهمه اخبار و گزارشها از طریق اینترنت ، ایمیل و یا تماسهای تلفنی دوستان به بنده می رسد … در این راستا باخبر شدم که چندی پیش مقاله ای  به نام سرزمین علم و فرهنگ ، در آخرین شماره مجله خانواده سبز (شماره 200)، به مناسبت سی ام فروردین، سالگرد تاسیس استان خراسان جنوبی  چاپ گردیده که در آن به طور خلاصه به معرفی استان خراسان جنوبی پرداخته شده است. نویسنده مقاله جناب آقای محمدرضا آرین پور هستند که از قرار معلوم، مدرس دانشگاه، عکاس و کاشف یکی از آثار باستانی شهرستان بیرجند, به نام سنگ نگاره دل آباد نیز می باشند ….

خب تا به حال متوجه دو ضلع این سه گانه ( مجله خانواده سبز و خراسان جنوبی) شده اید … و اما ضلع سوم آن ، یعنی … خراشاد : …  در مقاله فوق علاوه بر اینکه از خراشاد به عنوان یکی از نقاط دیدنی شهرستان بیرجند، نام برده شده، تصویری نیز از خراشاد در مقاله درج گردیده است ….

پس از آگاهی از این مقاله، و نظر به اینکه شاید این مقاله برای خیلی از اهالی خراشاد به مانند من ، جالب توجه باشد،…. اقدام به درج آن در سایت نمودم …. همچنین لازم می دانم به سهم خود، از نویسنده مقاله جناب آقای آرین پور، تشکر نمایم …خانواده سبز- صف�ه نخستخانواده سبز - صف�ه دوم …. حال بر روی تصاویر  کلیک نمایید تا مجله وار ، مقاله را بخوانید :

در اینجا هم متن کامل مقاله … اما به صورت اینترنت وار ! :

 سرزمين سبز» سرزيمن علم و فرهنگ

مقدمه
استان خراسان جنوبي در تاريخ 30/1/83 طبق مصوبه شوراي اسلامي از استان خراسان بزرگ منفك گرديد واستانداري آن در مورخه 22/5/83 استقرار يافته است.
استان خراسان جنوبي از شرق با كشور افغانستان هم مرز است و در شمال با استان خراسان رضوي ودر شمال غربي وغرب با استان يزد و در جنوب غربي نيز با استان كرمان و از جنوب به استان سيستان و بلوچستان متصل است.
استان خراسان جنوبي در ناحيه قهستان واقع بوده كه زماني ساكارتها در اين مناطق حضور داشته‌اند كه از اسناد و سوابق وكتيبه‌هاي هخامنشي مي‌توان استنباط كرد و از آثار موجود، قرينه‌هاي گذشته‌ كهن اين ديار به‌دست مي‌آيد.
استان خراسان جنوبي شامل شهرستان‌هاي (بيرجند، قائن، نهبندان، سربيشه، فردوس، سرايان) مي‌باشد.
اين استان به دو قسمت كوهستاني مرتفع وپست وهموار تقسيم شده است.

شهرستان بيرجند
اين شهرستان مركز استان خراسان جنوبي مي‌باشد كه از اين شهر سياحان ومورخاني همچون ماركوپولو، ياقوت حموي، مقدسي، حمدا… مستوفي وحافظ در كتاب‌هاي خود ياد كرده‌اند و داراي آثار تاريخي همچون قلعه بيرجند مربوط به دوره صفويه، بند دره (منطقه نمونه گردشگري) كه در منطقه كوهستاني از رشته كوه‌هاي باقران در فاصله هشت كيلومتري شهر بيرجند قراردارد و در زمان حكمراني حشمت‌الملك ساخته شده مي‌باشد همچنين ارگ كلاه فرنگي كه داراي هفت طبقه و از بناهاي شاخص تاريخي بيرجند مي‌باشد و مربوط به دوره زنديه است، اين شهر داراي مساجد و حسينيه‌هاي تاريخي زيادي مي‌باشد كه به دوران پيش از اسلام نيز بر‌مي‌‌گردد همچنين مي‌توان به مسجد جامع پايين شهر، مسجد چهار درخت، مسجد عاشورا و از حسينيه‌هاي قديمي آن به حسينيه آراسته، حسينيه محبان‌الزهراء، حسينيه نواب وحسينيه‌گود و… اشاره كرد. از مدارس تاريخي اين ناحيه هم مي‌توان به مدرسه شوكتيه اشاره داشت كه در سال 1312 هجري شمسي ساخته شده است.
خانه‌هاي تاريخي معروف آن خانه آراسته، خانه پردلي، خانه علوي و… مي‌باشد.
شهر بيرجند داراي باغ‌هاي زيباي قديمي مثل باغ وعمارت اكبريه، باغ وعمارت شوكت‌آباد، باغ و عمارت رحيم‌آباد، باغ و عمارت معصوميه و… است همچنين داراي سنگ نگاره‌هايي مثل سنگ نگاره كال جنگال، سنگ نگاره دل آباد (كاشف:نويسنده) و داراي روستاهاي زيبا مثل روستاي خراشاد، روستاي بهلگرد و… مي‌باشد.

شهر خوسف
يكي از قديمي‌ترين شهرهاي خراسان جنوبي كه به ديار گل‌هاي نرگس معروف است، شهر خوسف مي‌باشد، شهرخوسف داراي بافت تاريخي و زيبا مي‌باشد كه يكي از آثار ارزشمند اين خطه سنگ نگاره كال جنگال است. از آثار ديگر مي‌توان به مسجد جامع خوسف اشاره كرد كه مربوط به دوران اوليه اسلام است. ديگر آثار تاريخي، مقبره ابن حسام خوسفي شاعر معروف دوره صفوي، خانه تاجور، خانه مالكي و روستاي تاريخي وكويري خور كه در حاشيه كوير لوت قراردارد وداراي چشم‌انداز‌هاي زيبا مي‌باشد.

شهرستان قائن
در شمال بيرجند قرار دارد و به سرزمين طلاي‌سرخ معروف است و داراي آثار تاريخي و مذهبي مي‌باشد كه مسجد جامع واقع در آن مربوط به قرن 9 هـ .ق، آرامگاه بوذجمهر از عرفاي نامدار مربوط به سده چهارم هـ .ق، است و داراي غار‌هاي متعدد و جالب نيز مي‌باشد مثل غار جوجه، غار ترشو، غار نوغاب و يكي از قلعه‌هاي معروف آن قلعه حسين قائني مي‌باشد كه در زمان حمله اسكندر مقدوني به ايران سيزده هزار سپاه در آن وجود داشته، همچنين مقبره امامزاده زيدالنار فرزند موسي كاظم(ع)، مسجد جامع خضري مربوط به دوره صفوي نيز در آنجا مي‌باشد.

شهرستان درميان
در شرق استان قرار دارد. آثار تاريخي ومذهبي آن مسجد جامع هندوالان، مسجد جامع درخش، مقبره سلطان ابراهيم رضا(ع)، قلعه تاريخي فورگ مربوط به دوره افشاريه، قلعه كل حسن صباح كه دومين مركز عمده دفاعي اسماعيليان پس از قلعه الموت بوده، خانه استاد سعيدي واقع در روستاي نوزاد و… مي‌باشد.

شهرستان سربيشه
در جنوب شرقي بيرجند واقع شده. آثار تاريخي و مذهبي آن قلعه كهنه سربيشه، باغ و عمارت مود، مزار بي‌‌بي زينب خاتون (خواهر حضرت امام رضا(ع)) روستاهاي اعجاب‌انگيز چنشت (داراي غار‌هاي زيبا وشرايط اقليمي وپوشاك متفاوت و زيبا) و روستاي ماخونيك داراي خانه‌هاي كوتاه با مردمان كوتاه قد وآداب و رسوم خاص با آداب و مراسم خاص ديدني كه تا حالا توريست‌هاي زيادي را به خود جلب كرده است، آبترش سربيشه داراي آب سرد است كه در درمان بيماري‌هاي پوستي، اعصاب و روان و بيماري‌هاي عضلاني موثر مي‌باشد.

شهرستان نهبندان
در جنوب استان قرار دارد. آثار تاريخي و مذهبي آن شامل قلعه تاريخي نهبندان، قلعه شاهد، مسجد عاشورا و مسجد طارق، مزار سيدعلي، قدمگاه حضرت ابوالفضل (ع)، خانه تاريخي سالار است. در نهبندان مي‌توانيد به روستاي زيباي ده سلم برويد و از آنجا به زيباترين كوير دنيا، نقطه صفر حيات، كوير لوت مي‌توان سفر كرد، جايي كه به شهر افسانه‌اي لوت معروف است و البته پاي هيچ بشري به آنجا بازنشده است، داراي كويري زيبا وتحسين‌برانگيز است.

شهرستان فردوس
در شمال غربي استان خراسان جنوبي قرار دارد.
نام قديم فردوس «تون» بوده است، آثار تاريخي و مذهبي مدرسه علميه علما، مسجد و حمام كوشك، بارگاه امامزادگان سطان محمد و ابراهيم، آبگرم معدني فردوس كه در درمان بيماري‌هاي پوستي ومفصلي موثر است.
آثار تاريخي شگفت‌انگيزي در اين شهرستان‌ وجود دارد، از جمله بافت تاريخي بشرويه و بادگيرها و خانه‌هاي خشتي و كوير زيباي آن كه مربوط به دوره صفويه است و خانه مستوفي كه مربوط به دوره قاجاريه است وحسينيه حاجي علي اشرف.

شهرستان سرايان
در شمال غربي استان واقع شده و سابقه تاريخي آن به قبل از اسلام برمي‌گردد. آثار تاريخي آن مسجد جامع سرايان، كاروان سرا، مقبره تورانشاه، مسجد جامع سه قلعه، آب انبار كمال آيسك و قلعه سرايان، مي‌باشد.

صنايع دستي
خراسان جنوبي داراي هنرمندان چيره‌دست و ماهري مي‌‌باشد كه با ظرافت خاصي آثار خارق‌العاده‌اي را خلق مي‌‌كنند كه شامل سفالگري، آهنگري، حصيربافي، سبدبافي، نمدمالي، زيلوبافي، پارچه‌بافي، ريسندگي، دباغي، سوزن‌دوزي، قلاب‌بافي و قالي‌بافي مي‌‌باشد.

موسيقي محلي
در استان خراسان جنوبي از دايره، سرنا، دهل، ني و…جهت نوازندگي استفاده مي‌‌شود، موسيقي در منطقه خراسان جنوبي، از سابقه بسيار طولاني و قديمي برخوردار و رقص‌هاي محلي اصيل، چنشتي، چپ و راست، شيرچه، سه ضرب، چوب بازي و… در آن‌جا رايج است. ويژگي موسيقي محلي در حركات نمايشي آن است.

سوغات
خراسان جنوبي داراي محصولات استراتژيك در سطح كشور و جهان مي‌‌باشد كه از آن جمله مي‌‌توان به محصولات زعفران، زرشك، انار نام برد. از ديگر محصولات مي‌‌توان به عناب اشاره كرد كه شهرستان بيرجند، بيشترين توليد را در سطح كشور دارد و از ديگر محصولات اين منطقه مي‌توان آلوبخارا، كشك، قره‌قروت، توت خشك، قالي و… را نام برد كه به عنوان سوغات به اقصي نقاط كشور و جهان به عنوان محصولات ممتاز و سوغات عرضه مي‌‌ش 

محمدرضا آرين پور

در پناه حق

منبع: مجله خانواده سبز

مرتبط:

Advertisements
 1. 10 مه 2008 در 5:11 ق.ظ.

  خواهر بنده مزاح فرمودن!
  .
  .
  .
  جالب اینه که ما با این جماعت قائنی و گنابادی کاری نداریم! ولی این ها درست از سر ما بر نمی دارن! البته خوبان همیشه در معرض حسادت عنودان واقعند!

  خراشاد :

  بله .. متوجه هستم …. به شما رفته اند …
  به قول تکیه کلام دخترانه ای : حسود حسود، نیاسود !

 2. 10 مه 2008 در 5:18 ق.ظ.

  «سرزمين سبز» سرزيمن علم و فرهنگ»
  .
  .
  .
  سرزمين را اصلاح بفرماييد

  خراشاد:

  چشم !! حتما!…

 3. 10 مه 2008 در 5:20 ق.ظ.

  حافظ در رابطه با بيرجند چي چي بگفته؟

  خراشاد:

  به گمانم اشاره به نام بیرجند در کتاب جغرافیای حافظ ابرو هست … حافظ ابرو با حافظ شاعر فرق می کنه …. در معرفی بیرجند در ویکیپدیا آمده است …

 4. 10 مه 2008 در 9:16 ق.ظ.

  ببخشيد كه ما سوادمان زير ديپلم است و تنها يك حافظ مي شناسيم! آن هم نصفه نيمه!!!

  خراشاد:

  شکسته نفسی نفرمایید ….

 5. محدرضا آرین پور
  18 مه 2008 در 7:04 ق.ظ.

  با سلام خدمت دوست عزیزم یاسر(دانشجوی کارشناسی ارشد در کشور فرانسه)
  مطالب وسایت خراشاد بسیار زیبا وجالب بود از زحمات شما قدردانی می نمایم امیدوارم در تمام مراحل زندگی موفق وپیروز باشید
  با تشکر
  محمدرضاآرین پور-عضو کانون هنرمندان وحوزه هنری استان خراسان جنوبی-مدرس دانشگاه-عکاس حرفه ای ونویسنده مقالات علمی وتحقیقاتی بیرجند-09155623100
  درشماره بعدی نشریه خانواده سبز سفر به آبگرم لوت(استان خراسان جنوبی) وعکس های آن را نوشته ام ودر شماره های بعدی آن در خصوص شهر اصفهان (پایتخت فرهنگی جهان اسلام ) مطالبی را برای مجله خانواده سبز نوشته ام حتما از انها در سایت خود استفاده کنید .
  با تشکر آرین پور-تلفن 09155623100(تماس از ساعت 15 الی 22)
  کتاب سیمای گردشگردی خراسان جنوبی در حال تدوین نهایی میباشد که در اینده نزدیک چاپ خواهد شد در این کتاب که برای اولین بار به شیوه جدید اثار تاریخی-فرهنگی-دیدنی -وروستاها ومزارها وابگرم های استان -موزه هاوگردشگردی صنعتی وسایر عکس های جالب استان خراسان جنوبی استفاده شده که در نوع خود میتواند برای دوستداران خراسان جنوبی بی نظیر باشد
  صنعتگران استان میتوانند برای بخش گردشگردی صنعتی به شماره 09155623100 از ساعت 15 الی 22 تماس بگیرند تا در این کتاب ازآن استفاده شود .از کمک ها وحمایت های مالی ومعنوی وفرهنگی نیز برای چاپ این کتاب نیز استقبال میگردد.
  منتظر چاپ کتاب باشید با تشکر آرین پور-29 اردیبهشت 87 (بیرجند)

  خراشاد:

  درود بر جناب آقای آرین پور… ممنون از پیامتان … انشالله که بتوانیم از مقالات شما استفاده کنیم … جای تشکر و قدردانی دارد … این تلاش شما جهت معرفی منطقه خراسان جنوبی و سایر نقاط ایران … موفق و موید باشید …

 6. محدرضا آرین پور
  20 مه 2008 در 10:46 ق.ظ.

  یاسر عزیز سلام
  عکسهای از خراشاد را برای درج در سایت خراشاد ارسال نمودم
  عکس های از استان را نیز برای شما ارسال خواهم کرد(ظرف امروز وفردا)
  روزنامه خراسان جنوبی در مورخه 30اردیبهشت ماه مقاله ای تحت عنوان «روستای خراشاد -روستای نخبه پرور درج نموده است «که در این گزارش ومقاله از سایت خراشاد (سایت شما )استفاده کرده ودر ذیل مقاله هم ذکر کرده است که از سایت خراشاد مطالب را اخد کرده است .
  یک پیشنهاد دوستانه وهوشمندانه به یاسر عزیزم:در سایت خراشاد فقط به مطالب ونوشتار مربوط به خراشاد وطبیعت ومردم وتاریخ ودانشمندان ونویسندگان و…دیگر مطالب مربوط به آن بپردازید که بیشتر جنبه تخصصی ومربوط به سایت خراشاد میشود .
  با تشکر -محمد رضا آرین پور…….موفق وسربلند باشید وخداوند حاقظ شما باشد .به امید دیدار

  خراشاد:

  با سلام و ممنون از پیامتان … تصاویر ارسالی بسیار زیبا بود و خوشحال خواهیم شد که تصاویر بیشتری از شما دریافت نماییم …
  در مورد پیشنهادتان هم فکر خواهیم کرد …
  در پناه حق

 7. محمدرضا آرين پور
  22 مه 2008 در 4:43 ب.ظ.

  باسلام
  عكس هاي خراسان جنوبي وپرتره كودكان را ارسال نمودم لطفا در صورت استفاده در سايت روي عكسها قسمت پائين سمت چپ فاميل اينجانب را درج نمائيد تا امتياز وحقوق ادبي عكس ها براي استفاده كنندگان مشخص باشد .
  در اينده نيز عكس هاي از طبيعت -تاريخ -اجتماعي -فرهنگي -پرتره -و….استان خراسان جنوبي خصوصا خراشاد براي شما ارسال خواهم نمود .
  پيشنهاد در ابتدا وصفحه اصلي سايت خود بجاي استفاده از عكس كاريز از عكس پانوراما (عكس ارسالي بزرگ خراشاد ) كه اخيرا فرستادم (2/3/87)استفاده نمائيد بهتر وزيبا تر خواهد بود .
  از عكس كودكان نيز در سايت خود استفاده كنيد .
  عكس هاي را بطور اختصاصي ووي‍ژه نيز براي شما ارسال كردم
  با تشكر -آرين پور-2-3-87

  خراشاد:


  سلام
  ممنون از تصاویر ارسالی.. انشالله مطلبی را در زمینه خراسان جنوبی ( تحت عنوان سفر تصویری) درج خواهیم نمود … اگر مایل هستید به نام خودتان درج گردد … و به عنوان نویسنده این سایت، شاهد حضور سما هم باشیم … در مورد تصویر سربرگ سایت .. سیاست بر تنوع است … بدین معنا که نمی خواهیم سایت حالت استاتیک به خود بگیرد … لذا از همه تصاویر استفاده می کنیم … و هر 7-10 روز تصویر تغییر می نماید …. حتی برخی از تصاویری که استفاده می شود ، ممکن است مربوط به خراشاد نیاشد.. ولی عکاس آن از اهالی خراشاد باشد … البته بنا به مسائل فنی ، کل تصویر در سربرگ قرار نمی گیرد و قسمتی از آن را می توان استفاده نمود ….

 8. محمدرضا آرين پور
  24 مه 2008 در 4:02 ب.ظ.

  با سلام
  عكسهاي جشنواره پرواز به مناسبت سوم خرداد (آزادي خرمشهر )كه در سوم خرداد در بيرجند برگزار شد براي شما ارسال نمودم لطفا در سايت درج نمائيد.نام عكاس در سمت چپ وپائين همه عكس هاي اينجانب كه تا كنون ارسال كرده ام در موضوعات مختلف،اگر در سايت قرار داده ميشود بصورت انگليسي(Arain pour)درج شود
  با تشكر
  محمدرضا آرين پور

  خراشاد:

  درود بر شما،
  ممنون از تصاویر زیبا و جالبی که فرستادید … از مشارکتتان هم ممنون … به نام خودتان، پستی را قرار دادم … انشالله در هفته های بعد، تصاویر شما از خراشاد و خراسان جنوبی را نیز قرار خواهم داد …. به ایمیلتان، دعوت نامه ای فرستادم تا به عضویت سایت در آمده و مستقیما خودتان مطالب خوبتان را در سایت قرار دهید … همانطور که خود مستحضرید، درس و مشق ، امان ما را بریده است !! … از طرفی درگیر پایگاه اطلاعات و داده خراشاد هستم … لذا کمتر وقت می کنم تا مطلب بنویسم … برای اینکه مطالب و تصاویرتان به موقع و بدون تاخیر منتشر شود، مطالب را به صورت آماده ( نوشته شده در فایل ورد و نیز تصاویر حک شده به امضا شما) بفرستید یا اینکه مستقیما به صورت نوسینده (مانند آقایان مهدی فروزانفر، ابراهیم خراشادیزاده، الف ی، نریمانی) در سایت قرار دهید .. راهنمای سایت را به همراه دعوت نامه فرستاده ام …
  تقریبا 4 مطلب آماده دارم که حدود یک ماه می شود که فرصت نوشتن آنرا بدست نیاوردم … !
  با تشکر

 9. 31 ژانویه 2009 در 5:53 ب.ظ.

  سلام نظری ندارم ولی در حد خراشاد خوب بود البته خودم از بیرجندم 0

  خراشاد:

  درود بر شما
  ممنون از پیامتان زهرا خانم …

 10. ناشناس
  14 مارس 2009 در 9:28 ب.ظ.

  قربون تو شوم ممه كه از خراشاد چيز منويسه.قديماكه ما جوون بودم تو باغا چه حال مكردم.يادش بخير خراشاد .ولي حالا توخارجه هميشه به ياد تو اييم.

 11. ناشناس
  10 اوت 2010 در 3:31 ب.ظ.

  خراشاد چيه باز؟

 12. محمد حسين محمد تقي زاده-قوجان
  25 اوت 2010 در 3:33 ب.ظ.

  خوب بود اما كم بود منتظر نوشته ها وتحقيقات بعديتون هستم

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: