خانه > نوشته های مدیریت تارنما, دین و مذهب, زندگینامه چهره ها > حاج شیخ محمد حسین خراشادی کاخک

حاج شیخ محمد حسین خراشادی کاخک


به نام یزدان

سلام

در ادامه معرفی شخصیتهای برجسته منطقه خراشاد ,  این بار به بیان زندگینامه شیخ محمد حسین خراشادی می پردازیم  :

مرحوم حاج شيخ محمد حسين خراشادی

مرحوم حاج شيخ محمد حسين خراشادی كاخك مشهور به واعظ در خانواده اي روحاني در سال 1313 در كاخك گناباد متولد شد. او اخرين فرزند اخوند ملا محمد علي كاخكي بود كه علاوه برايشان 4 فرزند ذكور ديگر به نام هاي : محمد باقر محمد اشرف محمد حسن و محمد داشته است كه همگي به رحمت خدا رفته اند.

 مرحوم حاج شيخ حسين هرگز موفق به ديدار پدر نشد زيرا كمتر از 40 روز از تولدش نگذشته بود كه ان بزرگوار از دار دنيا رحلت كرد. تمامي اجداد ان مرحوم تا جايي كه ما ميشناسيم روحاني بوده اند كه بي ترديد مشهورترين انها اخوند ملا علي مجتهد مشهور به اخوند خراشادي بوده كه از معاصرين و به روايتي هم مباحثه شيخ مرتضي انصاري بوده است و رساله اي نيز با يكديگر در وجوب جهاد عليه كفار نگاشته اند كه ظاهرا در جهت ترغيب مسلمين به جهاد عليه روس در زمان فتحعليشاه نوشته شده است. نام و ياد اين مجتهد بزرگ در تمامي كتاب هايي كه به شرح حال بزرگان بيرجند وقاينات پرداخته اند مانند بهارستان مرحوم ايتي مندرج است. مرحوم حاج شيخ هرگز موفق به ديدار پدر نشد زيرا ان بزگوار اندكي بعد از تولد او در گذشت.

 

 اينكه اين خانواده از كجا امده اند و چه ارتباطي بين خراشاد وكاخك وجود داشته است نكته اي مبهم است. مرحوم دكتر محمد اسماعيل رضواني استاد تاريخ دانشگاه تهران كه خود از اين خانواده است مي فرمود كه اين خانواده اصالتا زابلي هستند و جد اعلاي انها سرداری زابلی بوده است كه در زمان حمله نادر به هندوستان از ترس به بيرجند گريخته و در خراشاد سكونت گزيده يا شايد مخفي شده است.

او فرزند خود را كه محمد ولي نام داشت به مدرسه علميه فرستاد كه بعد از اتمام درس به خراشاد بازگشت و به ميمنت اين حضور اهالي خراشاد يك اصله درخت گردو را به او هديه كردند كه ظاهرا تا چند سال قبل هنوز بقاياي ان موجود بوده كه خراشاديها ان را به نام درخت مد وليو :محمدولي: ميشناخته اند. به هر حال فرزندان محمد ولي نيز به تحصيلات حوزوی پرداخته اند و در مشهد احتمالا مشغول تحصيل شده اند كه گروهي از انان در كاخك گناباد كه صاحب حوزه اي بوده است (يا شايدتوسط اينان ايجاد شده بوده) مشغول تدريس و تعليم شده اند ولي ارتباط خود را با خراشاد همچنان محفوظ مي داشته اند.

من اين روايت را با مختصر تفاوتي ازمرحوم عموي بزرگم اقا شيخ باقر سروری نيز شنيده بودم جز اينكه ان مرحوم معتقد بود جد اعلاي اين خانواده نيز شيخي زابلي به نام شيخ زين العابدين بوده است كه البته با توجه به تكرار نشدن نام زين العابدين در اين خانواده دكتر رضواني اين احتمال را مردود ميدانست .

 به هر حال بنا بر همين سنت مرحوم حاج شيخ حسين نيز كه در مشهد در مدرسه باقريه به طلبگي اشتغال داشت طبق رسوم طلاب براي كار اموزي!! به خراشاد امد در حاليكه 18 سال بيش نداشت اما از انجا كه صاحب صدايي خوش و سبكي دلپذير در منبر بود به اصرار اهالي خراشاد همانجا ماند و با دختر يكي از ملاكان خراشاد به نام مرحوم كربلايي غلامرضا ازدواج كرد و همان سال با پدر زن و زنش (مرحومه معصومه خراشاديزاده والده خواهر بزرگم) توفيق زيارت كربلا را يافت و شيخ جوان به نام كربلايي شيخ حسين مشهور و اوازه اين شيخ جوان وسبك جذاب او در منبر به زودي به نوفرست رسيد و به دعوت جمعي از اهالي كه پيشگام انان مرحوم كربلايي حاجي حسين پدر اقايان صادقپور بود به نوفرست امد ودر مسجد دره دور از دسترس مرحوم اقا محمد فروغي!!( پدر بزرگ اينجانب) مشغول وعظ و خطابه گرديد به زودي چنان مورد توجه اهالي نوفرست قرار گرفت كه با زن و يگانه دخترش در نوفرست در محل كنوني منزل اقاي غلامرضا حاج عليشير ساكن شد و مدتي نگذشت كه به علت اختلاف عقيده همسر اولش را ترك گفت و اندكي بعد با دختر كوچك مرحوم فروغي ازدواج کرد ( البته در اين زمان اقاي فروغي از دنيا رفته بود سال 1338 )
او همچنان ارتباطش را با خراشاد حفظ كرد و تا پايان عمر كوتاهش در هر دو روستا و نيز روستا ي نصر اباد به تبليغ مشغول بود .

در نوفرست او اقدامات مهمي انجام داد براي كوتاه كردن دست بهاييان از تعليم وتربيت كلاس اكابر (نهضت سواد اموزي فعلي) باز كرد. بهاييان را از امدن به مسجدو حمام منع كرد و با كمك اهالي و اقاي قيطاسي كوچه اصلي روستا را كه بواسطه وجود مسجد كوچك ونيمه مخروبه اي فابل عبور براي اتومبيل نبود با تخريب مسجد بازگشايي كرد و راهي ماشين رو به چاچ وخراشاد ساخت تا اتوبوس بتواند از ان عبور كند و مشكل اياب وذهاب به شهر حل شود و حمام قديمي و غير بهداشتي ده را كه داراي خزينه بود تغيير داد ودر ان دوش تعبيه نمود .

از ديگر كارهاي او احداث شركت تعاوني روستايي بود كه بعدا به عنوان شركت مادر برگزيده شد و خدمات رساني به بيش از 60 روستا و ابادي را اين شركت به عهده گرفت بعد از سيل مهيب سال 47 اقدام به ساختن مسيل برگردان(پل گر) نمود كه باعث رفع خطر سيل گرديد و نيز دبستان فعلي نوفرست را ساخت كه بعدا ان را تا سطح راهنمايي ارتقا داد و ………..

تقدیر و تشکر از آقای دکتر واعظی راد جهت همکاری و گردآوری مطالب

 

منبع: فراسوی نوفرست

 مرتبط : شخصیت های برجسته خراشاد

 والسلام

Advertisements
 1. 24 مه 2008 در 12:26 ب.ظ.

  سلام
  من هميشه به ياد شما هستم و از ايميلهاي خوبي که به گروه ارسال مي‌کني استفاده مي‌کنم و هر از چند گاهي هم از اين سايت ديدن مي‌کنم اما فرصت اينکه کامنتي بذارم نمي‌شه. فعلا که در گير خدمت مقدس هستم اما شايد بعد از خدمت به فکر ادامه تحصيل بيفتم.

  راستي اسم برنج رو نَبَر که …. .
  بازم به سر بزن
  ارادتمند.

  خراشاد:

  انشالله که با موفقیت خدمت زیر پرچم را به اتمام برسانی … اسمش رو نبر ، از اینجا بفرستم !!؟

 2. محمد حيسن
  2 ژوئن 2008 در 10:36 ق.ظ.

  سلام عليكم
  ضمن عرض سلام وخسته نباشيد از ارسا ل مقالات آموزشي علمي و خصوصا سرگذشت مردان بزرگ منطقه و ولايت مومنين ( خراشاد و توابع ) بسار خوشحال شدم من هم به واسطه تخصص و تجربه اي كه در رشته عمران ( نقشه برداري، طراحي طرحهاي بهسازي و توسعه ي روستايي و ساختماني دارم آمادگي دارم در حد وسع خود م خدمتي به مردم عزيز و منطقه بنمايم چنانچه مايل به همكاري اينجانب بوديد مي توانيد در ايام تعطيلات كه در خراشاد به تلاش در امورات كشاورزي به كمك والدينم مشغولم تماس بگيريد /.

  خراشاد:

  درود بر همشهری گرامی … ببخشید که کمی دیر پاسخ می دهم … وجود شما خود باعث افنخاری برای اهالی خراشاد است .. کاش نام خود یا ایمیلی از خود می گذاردید که هم در پایگاه اطلاعات و داده خراشاد استفاده می کردیم و هم اینکه اگر شخصی به نیاز به ارتباط با شما پیدا نمود … این امر برایش آسان باشد …

 3. مهدي
  8 ژوئیه 2008 در 6:57 ب.ظ.

  همولايتي عزيز‎:
  ممنون از مطالب زيبايتان.
  فقط لطف كنيد عكس زير صفحه را برداريد تا مطالب بهتر خوانده شود.

  خراشاد:

  سلام بر شما ..
  ممنون از پیام … ولی من متوجه نشدم …. منظورتان کدام عکس زیر صفحه هست ! … آیا منظور همان سربرگ است که نوشته شده فرودگاه بیرجند-تابستان 85 .. یا تصویر دیگری …..
  قربان شما …

 4. 29 ژوئیه 2008 در 8:36 ب.ظ.

  سلام
  خسته نباشی
  من آپ شدم حتما به من سر بزن و نظر بده!

  خراشاد:

  با عرض پوزش به علت تاخیر ناخواسته … چشم حتما سر می زنم ….

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: